REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa
Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kwestia opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych budzi nadal wątpliwości. Wyrok WSA w Warszawie z 22 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 2593/11, tylko wzmógł zainteresowanie podatników. Jak dotąd organy podatkowe i sądy nie wykształciły jednolitej interpretacji w tej sprawie.

Jak uniknąć obciążenia dwoma podatkami?

Ten problem na styku przepisów podatku od spadków i darowizn i PIT rodzi rozliczne kontrowersje.Z grubsza rzecz biorąc, na podatnika zbywającego jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych nakładany jest 19% PIT, którego podstawę oblicza się poprzez odjęcie od przychodu kosztów poniesionych na nabycie jednostek.

REKLAMA

Autopromocja

Co jednak, kiedy podatnik dokonujący zbycia jednostek wszedł w ich posiadanie drogą spadkobrania?

W tego rodzaju sytuacji najprawdopodobniej podatek zostanie obliczony od całego przychodu.

Po pierwsze, takie jest stanowisko władz podatkowych, które konsekwentnie od dłuższego czasu stosują profiskalne podejście i nie uwzględniają, w sytuacjach niejasnych, ekonomicznych korzyści podatnika.

Po drugie, danina od przychodów ze zbycia jednostek uczestnictwa jest obliczana i pobierana przez płatnika, tj. najczęściej towarzystwo funduszy inwestycyjnych a te, siłą rzeczy, stosują często ostrożne podejście w kwestiach podatnych na zakwestionowanie przez władze podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się jednak, że przy sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa podatnik powinien mieć możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o przychód, który podlegał podatkowi od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, jej przepisów nie stosuje się do przychodów podlegających podatkowi od spadków i darowizn. A jednostki uczestnictwa, zanim zasilą majątek spadkobiercy, podlegają właśnie podatkowi od spadków i darowizn.

Oczywiście ich wartość w momencie dziedziczenia i sprzedaży może się różnić, jednakże opodatkowując całość przychodu ze sprzedaży odziedziczonych jednostek obciąża się to samo dwoma podatkami, które co do zasady nie powinny być nakładane na ten sam przychód.

Dwie kategorie przychodu?

Organy podatkowe nie podzielają powyższego rozumowania, twierdząc, że tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z dwoma różnymi kategoriami przychodu: spadkiem i przychodami z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

A zatem, chociaż wydaje się, że jedna i ta sama rzecz została po prostu dwojako nazwana, nałożenie podatku na przychód ze sprzedaży jednostek uczestnictwa nie jest, zdaniem organów, naruszeniem wyżej wspomnianej dyspozycji ograniczającej zakres stosowania podatku dochodowego os osób fizycznych.

Jak rozliczyć PIT przy umorzeniu odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych

Opodatkowanie odkupu odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Warto zwrócić uwagę również na następującą okoliczność opodatkowania całości przychodu ze sprzedaży odziedziczonych jednostek. Otóż zdarzyć się może, że ich wartość z czasem będzie maleć.

Jeżeli podatek zostanie pobrany od całości przychodu ze sprzedaży takich zdewaluowanych jednostek, opodatkowana zostanie paradoksalnie strata, która w normalnych warunkach w żadnym wypadku podlegać obciążeniom nie powinna.

REKLAMA

Powyższa hipotetyczna sytuacja może stanowić argument za uznaniem za koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, choćby faktycznych kosztów poniesionych w przeszłości przez inwestora-spadkodawcę.

Jest to opcja mniej - pod względem ekonomicznym – radykalna, niż kwalifikacja jako kosztu całości odziedziczonego majątku, ale również nie spotyka się ona z uznaniem władz podatkowych. Uważają one bowiem, że podatnikowi nie może przysługiwać prawo do pomniejszenia przychodu o koszt, który bezpośrednio przezeń nie został poniesiony.

Problematyczny brak jednolitej linii orzeczniczej

W niektórych wyrokach (np. sygn. III SA/Wa 834/07 i III SA/Wa 821/11) sądy przyznały rację podatnikom dochodzącym prawa do pomniejszenia podstawy opodatkowania w przypadku zbywania odziedziczonych jednostek uczestnictwa o koszty poniesione w przeszłości przez inwestora-spadkodawcę, ale daleko jest jeszcze do wykształcenia jednolitego stanowiska w tej sprawie.

Dlatego, wbrew naczelnym zasadom równości i powszechności opodatkowania, o tym od jakiej podstawy zapłaci się podatek może zadecydować nierzadko łut szczęścia.

Podsumowując, z pewnością korzystne dla podatników (jak również płatników zryczałtowanego podatku od przychodów ze sprzedaży jednostek uczestnictwa) byłoby, gdyby władze podatkowe zajęły jednoznaczne stanowisko wobec ustalania podstawy opodatkowania w przypadku zbycia odziedziczonych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, np. w drodze interpretacji ogólnej.

Bowiem brak jednoznacznej linii orzeczniczej w sytuacji, gdy problem pojawia się coraz częściej (z uwagi na dojrzewanie polskiego rynku kapitałowego) jest istotnym mankamentem polskiej praktyki podatkowej.

Mariusz Ferenc, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA