reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Jak rozliczyć dochód uzyskany ze zbycia akcji po śmierci małżonka?

Dochody ze sprzedaży akcji i udziałów są opodatkowane PIT wg stawki 19 %. Dochody te podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38. Fiskus twierdzi, że przy sprzedaży odziedziczonych akcji nie można potrącić kosztów nabycia tych akcji poniesionych przez spadkodawcę.

Stan faktyczny

Małżonkowie posiadali konto w internetowym domu maklerskim, jednak tylko na nazwisko jednego z nich - męża. Mężczyzna zmarł a cały majątek po nim (w tym również akcje) odziedziczyła jego żona. W związku z tym założyła nowe własne konto, na które przeniosła wszystkie akcje z poprzedniego rachunku.

Kobieta została ustanowiona jedyną spadkobierczynią, co zostało stwierdzone w akcie poświadczenia dziedziczenia oraz w umowie o dział spadku. Nabyte akcje sprzedała po czym zlikwidowała konto w domu maklerskim.

Pojawiły się jednak wątpliwości jak ustalić dochód za zbycia tych akcji? Jakie koszty mogą w tym przypadku pomniejszyć przychód ze sprzedaży?

Opodatkowanie

Co do zasady dochód uzyskany ze sprzedaży akcji podlega opodatkowaniu. Źródłem przychodu są  bowiem kapitały pieniężne, prawa majątkowe oraz odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż:

- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

- spółdzielcze własnościowe praw0 do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Przychody ze sprzedaży akcji i udziałów zalicza się do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (z pewnymi wyjątkami).

Wysokość podatku wynosi 19 % od otrzymanego dochodu. Dochody, z tytułu sprzedaży papierów wartościowych (akcji) podatnik zobowiązany jest w odrębnym zeznaniu PIT-38.

W opisywanej sytuacji pomiędzy małżonkami - od chwili zawarcia związku małżeńskiego- istniała wspólność majątkowa. Akcje, które nabyli stanowiły ich wspólny majątek. Udziały obojga małżonków we wspólnym majątku są równe (także w razie ustanie wspólności). W związku z tym część akcji nie weszła do spadku, część stanowiła spadek po mężu.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 roku (II CSK 446/08): Akcje nabyte przez małżonka ze środków pochodzących z majątku wspólnego wchodzą w skład tego majątku, a akcjonariuszem staje się tylko małżonek uczestniczący w tej czynności.

Prawo podatkowe zawiera własną regulację dotyczącą skutków śmierci podatnika. W wyniku śmierci mężczyzny na spadkobierców - w tym wypadku żonę - przeszły:

1)                  tylko te prawa, które przysługiwały konkretnej osobie (spadkodawcy- małżonkowi),

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama