REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Katarzyna Broniszewska
Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?
Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC).

Ustawowa wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami oznacza, że każde z nich jest współwłaścicielem tego, co nabywają wspólnie lub osobno od momentu zawarcia małżeństwa. Niektóre z przedmiotów należą jednak tylko do majtku osobistego współmałżonka. 

Autopromocja

W czasie trwania małżeństwa każde z małżonków ma równe udziały i równe prawa do majątku wspólnego. W tym czasie nie może domagać się jego podziału czy też rozporządzać udziałem.

W sytuacji przedstawionej w interpretacji podatkowej żona jest wspólnikiem spółki z o.o. (spółka w nieograniczonym zakresie odprowadza podatek CIT) zaś mąż zamierza zostać komandytariuszem spółki komandytowej. Spółka z o.o. jest komplementariuszem tej spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cechą spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - komplementriuszy (którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez żadnych ograniczeń, prowadzą jej sprawy, reprezentują w relacjach, stosunkach z innymi osobami, podmiotami) i komandytariuszy (ich odpowiedzialność jest ograniczona; odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do umówionej wysokości).

Spółka komandytowa w opisywanym przypadku zajmuje się głównie nabywaniem i zbywaniem udziałów i akcji, wykonywaniem uzyskanych praw, rozporządzaniem nimi, udzielaniem  pożyczek oraz zaciąganie pożyczek dla realizacji celów statutowych.

Aktywa posiadane przez małżonkę (udziały w spółkach z o.o., akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) zostały nabyte już po zawarciu małżeństwa, dlatego też wchodzą do ich majątku wspólnego. Jednak we właściwych rejestrach, tylko mąż wpisany jest jako ich właściciel.

Problem pojawia się, gdy należy odprowadzić podatek PIT.

Jak w takiej sytuacji należy właściwie rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji, które stanowią wspólny majtek, ale wobec których tylko małżonek jest wpisany w rejestrach jako właściciel?

Sprzedaż wymienionych aktywów podlega opodatkowaniu. Ich odpłatne zbycie jest przychodem podatnika. Przychody ze sprzedaży akcji i udziałów zalicza się do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (z pewnymi wyjątkami).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a)  odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

b)  realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

(art. 17 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Zgonie z wyrokiem naczelnego Sadu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24.03.2010 r.(II FSK 1917/08) przychodem należnym (choćby jeszcze nieotrzymanym faktycznie) jest po stronie zbywcy udziałów taki przychód, który znajduje odzwierciedlenie w wymagalnej wierzytelności. Warunkiem zaliczenia takiego przychodu do przychodów należnych jest bowiem powstanie po stronie wierzyciela prawnej możliwości żądania spełnienia świadczenia przez dłużnika, co po stronie dłużnika znajduje wyraz w obowiązku świadczenia.

Oznacza to, że zbywający musi zapłacić zaliczkę na podatek także wówczas, gdy nie otrzymał jeszcze zapłaty.

Podatek wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochód należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-38.

Dochody ze zbycia udziałów oraz uzyskanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz w art. 30c ustawy o PIT.

Podatek od uzyskanego przychodu odprowadza osoba fizyczna. Małżonkowie mogą wspólnie odprowadzać podatek, ale tylko wtedy, gdy zezwala na to ustawa. Generalnie zasadą jest, że każdy z nich odprowadza oddzielnie podatek od uzyskanych przychodów.

Prawami wynikającymi z posiadania aktywów w spółce dysponuje tylko mąż, ponieważ to on jest wpisany jako ich właściciel we właściwych rejestrach. Mimo że prawa te zostały nabyte już w czasie trwanie małżeństwa i należą do majątku wspólnego, to mąż będzie w całości rozliczał się z fiskusem z przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży aktywów.

Decydujące w tym przypadku jest to, kto jest wpisany jako ich właściciel. Mąż będzie odprowadzał podatek PIT, ale dochód i tak będzie stanowić ich majątek wspólny.

Podstawa prawna:

-  art. 31 § 1, art. 35 oraz art. 43 §1 ustawy z 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U.64.9.59

-  art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 6  oraz art. 30b ust. 1ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA