| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Jak małżonkowie powinni rozliczyć przychód ze sprzedaży papierów wartościowych?

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży papierów wartościowych przez małżonków, pomiędzy którymi istnieje ustawowa wspólność majątkowa, zostało wyjaśnione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualne interpretacji podatkowej z 31 maja 2011 r. (nr IPPB1/415-273/11-2/EC).

Ustawowa wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami oznacza, że każde z nich jest współwłaścicielem tego, co nabywają wspólnie lub osobno od momentu zawarcia małżeństwa. Niektóre z przedmiotów należą jednak tylko do majtku osobistego współmałżonka. 

W czasie trwania małżeństwa każde z małżonków ma równe udziały i równe prawa do majątku wspólnego. W tym czasie nie może domagać się jego podziału czy też rozporządzać udziałem.

W sytuacji przedstawionej w interpretacji podatkowej żona jest wspólnikiem spółki z o.o. (spółka w nieograniczonym zakresie odprowadza podatek CIT) zaś mąż zamierza zostać komandytariuszem spółki komandytowej. Spółka z o.o. jest komplementariuszem tej spółki.

Cechą spółki komandytowej jest istnienie dwóch kategorii wspólników - komplementriuszy (którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez żadnych ograniczeń, prowadzą jej sprawy, reprezentują w relacjach, stosunkach z innymi osobami, podmiotami) i komandytariuszy (ich odpowiedzialność jest ograniczona; odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do umówionej wysokości).

Spółka komandytowa w opisywanym przypadku zajmuje się głównie nabywaniem i zbywaniem udziałów i akcji, wykonywaniem uzyskanych praw, rozporządzaniem nimi, udzielaniem  pożyczek oraz zaciąganie pożyczek dla realizacji celów statutowych.

Aktywa posiadane przez małżonkę (udziały w spółkach z o.o., akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych) zostały nabyte już po zawarciu małżeństwa, dlatego też wchodzą do ich majątku wspólnego. Jednak we właściwych rejestrach, tylko mąż wpisany jest jako ich właściciel.

Problem pojawia się, gdy należy odprowadzić podatek PIT.

Jak w takiej sytuacji należy właściwie rozliczyć przychody ze sprzedaży akcji, które stanowią wspólny majtek, ale wobec których tylko małżonek jest wpisany w rejestrach jako właściciel?

Sprzedaż wymienionych aktywów podlega opodatkowaniu. Ich odpłatne zbycie jest przychodem podatnika. Przychody ze sprzedaży akcji i udziałów zalicza się do przychodów z odpłatnego zbycia udziałów, papierów wartościowych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (z pewnymi wyjątkami).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »