reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Zwolnienie dla osób sprzedających akcje NFI

Zwolnienie dla osób sprzedających akcje NFI

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o PIT stanowi, że wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

Zwolnienie to ma limit. Nie jest on jednak określony kwotowo. Co prawda kilka lat temu ustawodawca ograniczył w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych kwot stosowanie metody określania limitów zwolnień podatkowych poprzez odniesienie do jakiegoś wskaźnika ekonomicznego.

Obecnie o limitach wielu zwolnień w ustawie o PIT informuje się wprost w złotych i kwota limitu nie jest zmieniana co roku. Podatnik zainteresowany danym zwolnieniem nie musi poza ustawą szukać informacji, ile wynosi np. minimalne wynagrodzenie na dany rok, aby na tej podstawie obliczyć wartość zwolnienia.

W przypadku osób zainteresowanych skorzystaniem ze zwolnienia z opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji NFI w dalszym ciągu limit zwolnienia jest określany poprzez odniesienie do miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Limit zwolnienia wynosi połowę wysokości jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W dniu 9 lutego 2010 r. w MP z 2010 r. Nr 7 poz. 67 został opublikowany komunikat prezesa GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2009 r.

Na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) prezes GUS ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2009 r. wyniosło 3102,96 zł.

Połowa tej kwoty wynosi 1551,48 zł. I dochody ze sprzedaży akcji NFI do takiej kwoty w 2009 r. nie podlegają opodatkowaniu podatkiem giełdowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama