reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od nieruchomości > Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące użytkownikami wieczystymi gruntów. Jaki moment wyznacza początek bycia podatnikiem z tego tytułu?

Kluczowe są przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis art. 27 tej ustawy stanowi, że sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga także wpisu w księdze wieczystej. Bez wpisu do księgi wieczystej nie można zostać podatnikiem podatku od nieruchomości z tytułu użytkowania wieczystego.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Samo nabycie w formie aktu notarialnego nie decyduje o tym, że podatnik stał się użytkownikiem wieczystym. Istotny jest wpis do księgi wieczystej, który ma charakter konstytutywny.

Oznacza to, że od tego wpisu zależy powstanie określonego prawa albo jego przejście na nabywcę. W przypadku tzw. wpisu deklaratoryjnego wpis w księdze miałby tylko funkcję informacyjną, a nabycie prawa następowałoby z chwilą podpisania aktu notarialnego.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Brak wpisu do księgi wieczystej nabycia prawa użytkowania wieczystego nawet przy zachowaniu formy aktu notarialnego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z dyspozycją art. 3 ust 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Dlatego nabywca prawa użytkowania wieczystego bez dokonania wpisu do księgi wieczystej nie może zostać objęty obowiązkiem podatkowym w podatku od nieruchomości. Nie ma wtedy podstawy prawnej do pobierania podatku od nieruchomości z tytułu użytkowania wieczystego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama