Od kiedy nabywca prawa użytkowania wieczystego jest podatnikiem podatku od nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowe są przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis art. 27 tej ustawy stanowi, że sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego.
REKLAMA
Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga także wpisu w księdze wieczystej. Bez wpisu do księgi wieczystej nie można zostać podatnikiem podatku od nieruchomości z tytułu użytkowania wieczystego.
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
Samo nabycie w formie aktu notarialnego nie decyduje o tym, że podatnik stał się użytkownikiem wieczystym. Istotny jest wpis do księgi wieczystej, który ma charakter konstytutywny.
Oznacza to, że od tego wpisu zależy powstanie określonego prawa albo jego przejście na nabywcę. W przypadku tzw. wpisu deklaratoryjnego wpis w księdze miałby tylko funkcję informacyjną, a nabycie prawa następowałoby z chwilą podpisania aktu notarialnego.
Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok
Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok
Brak wpisu do księgi wieczystej nabycia prawa użytkowania wieczystego nawet przy zachowaniu formy aktu notarialnego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z dyspozycją art. 3 ust 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Dlatego nabywca prawa użytkowania wieczystego bez dokonania wpisu do księgi wieczystej nie może zostać objęty obowiązkiem podatkowym w podatku od nieruchomości. Nie ma wtedy podstawy prawnej do pobierania podatku od nieruchomości z tytułu użytkowania wieczystego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat