REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie trzeba płacić opłatę miejscową

Ewa Leszczyńska
opłata miejscowa
opłata miejscowa

REKLAMA

REKLAMA

Opłata miejscowa może być pobierana w miejscowościach, które mają atrakcyjne dla turystów walory klimatyczno - krajobrazowe. Rada gminy ustala, czy miejscowość spełnia warunki wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów w tej sprawie. Jeżeli tak - pobiera opłatę.

Opłatę miejscową płacą osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach.

Autopromocja

Opłatę należy zapłacić za każdy dzień pobytu. Wysokość opłaty i sposób jej uiszczenia określają poszczególne rady gminy. Stawka opłaty miejscowej za dzień pobytu nie może jednak przekroczyć 1,78 zł (art. 19 pkt 1 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zapłata odbywa się zwykle na rachunek urzędu miasta (gminy) wyznaczonemu inkasentowi, np. właścicielowi hotelu, domu wypoczynkowego, kempingu, schroniska itp. lub w kasie urzędu miasta (gminy).

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

Warunki klimatyczne, krajobrazowe i umożliwiające pobyt osób fizycznych w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych zostały określone w nowym rozporządzeniu. Rada gminy, określając miejscowości, w których można pobierać opłatę miejscową, musi wziąć pod uwagę to, które z miejscowości w jej gminie spełniają następujące warunki z rozporządzenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Warunki klimatyczne

Minimalne warunki klimatyczne są spełnione, jeśli:

• na terenie strefy wymienionej w art. 87 ust. 2 ustawy - Prawo ochrony środowiska, na obszarze której położona jest miejscowość (czyli aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy lub obszarze jednego lub więcej powiatów położonych na obszarze tego samego województwa, niewchodzącym w skład aglomeracji), są zachowane dopuszczalne poziomy niektórych substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 czerwca 2002 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, alarmowych poziomów niektórych substancji w powietrzu oraz marginesów tolerancji dla dopuszczalnych poziomów niektórych substancji - Dz.U. Nr 87, poz. 796;

• w miejscowości, w której ma być pobierana opłata, zachowane są dopuszczalne poziomy pól elektromagnetycznych. Są one określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów - Dz.U. Nr 192, poz. 1883.


2. Warunki krajobrazowe


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z elementów środowiska przyrodniczego istotnego dla wypoczynku będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących elementów:

• szata roślinna: lasy, użytki rolne (w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych) zajmujące łącznie ponad 80% powierzchni gminy,

• wody: przybrzeżne, morskie wody wewnętrzne, śródlądowe wody powierzchniowe (w rozumieniu przepisów Prawa wodnego),

• wody w kąpieliskach spełniające wymagania określone w przepisach Prawa wodnego,

• urozmaicona rzeźba terenu: wyżyny, góry.


Warunek wystąpienia w miejscowości jednego z walorów krajoznawczych będzie spełniony, jeśli w miejscowości jest jeden z następujących walorów:

• osobliwość fauny lub flory,

• skałki lub grupy skał,

• wąwozy, doliny lub przełomy rzeczne,

• wodospady, źródła lub wywierzyska,

• jaskinie lub groty,

• głazy narzutowe lub głazowiska,

• parki zabytkowe,

• zbiory przyrodnicze,

• ogrody botaniczne lub ogrody zoologiczne,

• punkty widokowe,

• parki narodowe, parki krajobrazowe lub rezerwaty przyrody,

• rezerwaty archeologiczne,

• skanseny lub ośrodki twórczości ludowej,

• zabytki architektury lub budownictwa,

• zbiory artystyczne,

• muzea,

• obiekty historyczno-wojskowe,

• miejsca martyrologii,

• zabytki działalności gospodarczej lub techniki,

• imprezy kulturalne.


3. Warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych

Minimalne warunki umożliwiające pobyt w tych celach są spełnione, jeśli w miejscowości istnieje baza noclegowa w obiektach hotelarskich i innych, w których mogą być świadczone usługi hotelarskie w myśl przepisów o usługach turystycznych.


• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. w sprawie warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową - Dz.U. Nr 249, poz. 1851

• art. 17, art. 19 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844; ost.zm. M.P. z 2007 r. Nr 76, poz. 813

Ewa Leszczyńska

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA