REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn

Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn
Odnowienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od spadków i darowizn zawiera dość niebezpieczną dla podatników zasadę odnawiania obowiązku podatkowego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że nie ma odnowienia obowiązku podatkowego na skutek powołania się na fakt nabycia przed organem podatkowym w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Odnowienie obowiązku podatkowego przed i po 1 stycznia 2007 r.

Wątpliwości podatników budzi wykładnia art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Autopromocja

Zgodnie z tym przepisem (w brzmieniu od 1 stycznia 2007 r.) „Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.”

Według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 roku drugie zdanie tego przepisu brzmiało następująco: „Gdy nabycie w drodze darowizny nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na okoliczność dokonania tej darowizny.”

Zatem w tym poprzednim stanie prawnym odnowienie obowiązku (na skutek powołania się przed organem podatkowym na fakt nabycia) podatkowego dotyczyło tylko darowizn.

Czy przedawnienie zobowiązania podatkowego może nigdy nie nastąpić?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków z uwagi na przedawnienie

W praktyce powstają wątpliwości, czy takie odnowienie obowiązku podatkowego zaistnieje w przypadku spadków przyjętych przed 2007 rokiem.

Wyjaśnienia Departamentu Podatków Lokalnych Ministerstwa Finansów

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma. Jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia (przepis ten stosuje się odpowiednio do zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia). W przypadku, gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy reguluje przypadki, w których powstaje ponowny obowiązek podatkowy, gdy nabycie, m.in. w drodze dziedziczenia, nie zostało zgłoszone do opodatkowania. Każde z wymienionych w tym przepisie zdarzeń (stwierdzenie nabycia następnie pismem, stwierdzenie nabycia orzeczeniem sądu, powołanie się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia) stanowi odrębną podstawę prawną do powstania ponownego obowiązku podatkowego, jeżeli nabycie nie zostało zgłoszone uprzednio do opodatkowania.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dla rozstrzygnięcia kwestii, o których mowa w piśmie, niezbędna jest analiza przepisów przejściowych, określonych w art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych      (Dz. U. Nr 222, poz. 1629). Zgodnie z tym przepisem, do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie tej ustawy, stosuje się przepisy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie  ustawy, tj. przed dniem 1 stycznia 2007 r. (z zastrzeżeniem art. 3 ust. 2 i 3, które nie dotyczą art. 6 ust. 4 ustawy).

Oznacza to, że przepis art. 6 ust. 4 ustawy, w obecnym brzmieniu, ma zastosowanie do nabycia rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia, które nastąpiło począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r., natomiast w przypadku nabycia spadku (śmierci spadkodawcy) przed tym dniem, stosuje się przepisy art. 6 ust. 4 ustawy, w brzmieniu przed jego zmianą.

W odniesieniu zatem do spadku nabytego przed dniem 1 stycznia 2007 r., a stwierdzonego następnie orzeczeniem sądu (np. w 2008 r. albo w 2013 r.), obowiązek podatkowy powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Mając na względzie ww. przepisy przejściowe oraz drugie zdanie przepisu art. 6 ust. 4 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r, w przypadku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przed tym dniem, w związku z powołaniem się podatnika przed organem podatkowym po tym dniu, ponowny obowiązek podatkowy powstaje zdaniem Ministerstwa Finansów wyłącznie w przypadku, jeżeli tytułem tego nabycia niezgłoszonego do opodatkowania jest darowizna.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA