REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak małżonkowie odzyskują VAT za materiały budowlane?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy umożliwiające zwrot VAT za materiały budowlane, przyznają tę możliwość wspólnie małżonkom. Tego typu konstrukcja budzi jednak pewne wątpliwości- zwłaszcza jeśli małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek, lub kiedy małżonkowie znajdują się w separacji, lub są po rozwodzie. Niniejsza porada pozwoli odnaleźć się w niejasnych normach.
  • Kiedy wspólnie, kiedy odrębnie ?
    • Wspólnie: limit zwrotu przysługuje wspólnie małżonkom jeżeli wydatek nastąpił w trakcie trwania związku małżeńskiego (niezależnie od wspólności/ rozdzielności majątkowej)
    • Odrębnie- wspólny limit nie obejmuje małżonków, jeśli wydatek został dokonany przez jednego z nich przed wstąpieniem w związek małżeński.


Niezależnie od tego czy małżonkowie składają wniosek wspólnie, czy odrębnie, zawsze muszą wskazać we wniosku dane współmałżonka, oraz opatrzyć go wspólnie podpisami.

Autopromocja
  • Różne Urzędy Skarbowe małżonków.

Jeżeli małżonkowie nie mieszkają wspólnie (np. pracują w różnych miastach), wniosek także składają wspólnie. Muszą dokonać wyboru Urzędu Skarbowego (np. wybiorą właściwy dla miejsca zamieszkania żony) i złożyć w nim wniosek, jednocześnie pisemnie zawiadamiają o tym Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania drugiego małżonka.

Zawiadomienie musi zawierać: imię i nazwisko obojga małżonków oraz ich numery NIP. A także informację o dacie i szczegółach składanego wniosku – w szczególności wysokości zwrotu, oraz limitu przysługującego małżonkom.

Małżonkowie powinni wspólnie podpisać zarówno zawiadomienie jak i wniosek o zwrot.

  • Małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek małżeński.

Jeżeli jeden (lub oboje) małżonek skorzystał z możliwości zwrotu podatku VAT w ciągu 5 lat przed złożeniem nowego wspólnego wniosku, kwoty limitu pięcioletniego dla małżonków odpowiednio się obniża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonuje się tego w dwóch etapach:

  • Należy wyliczyć nową kwotę limitu dla małżeństwa, zgodnie z zasadami wskazanymi w poradniku
  • Uzyskany limit zwrotu, należy obniżyć o kwotę zwrotu otrzymanego przez oboje małżonków, zanim wstąpili w związek małżeński (jeżeli kwota zwrotów przekracza limit wspólny, o zwrot VAT małżonkowie mogą starać się po upływie pięciu lat od złożenia przez nich indywidualnych wniosków).

Zmniejszenie limitu wspólnego, następuje również kiedy jeden z małżonków złożył wniosek samodzielnie (np. poniósł koszty kiedy nie był jeszcze w związku).

  • Małżonkowie rozwiedli się, lub orzeczono wobec nich separację, po otrzymaniu zwrotu VAT.

Można w tym wypadku rozróżnić dwie sytuacje.

  • Małżonkowie składali wspólny wniosek: przysługującą każdemu z małżonków kwotę limitu,( wyliczaną od nowa) pomniejsza się o 50% kwoty otrzymanego zwrotu.
  • Składano odrębny wniosek: nowy limit zwrotu pomniejsza się o kwotę zwrotu uzyskanego poprzednio.

Limit zwrotu dla małżonka rozwiedzionego, przysługuje od nowa w całości po upływie 5 lat od złożenia wniosku( w trakcie trwania małżeństwa. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

REKLAMA