REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT

Marta Szczepkowska
Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT / Fot. Fotolia
Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca winien jest wykazać się szczególną ostrożnością przy prowadzeniu interesów (zawieraniu transakcji z kontrahentami), ponieważ w sytuacji, w której doszłoby do przestępstwa lub nadużycia, nawet bez jego wiedzy, może utracić prawo do odliczenia VAT.

Przedsiębiorca ma obowiązek sprawdzić swojego kontrahenta, co umożliwia mu art. 96 ust. 13 ustawy o VAT. Co do zasady, gdy zainteresowany złoży odpowiedni wniosek, zgodny z ustawą, naczelnik urzędu skarbowego musi potwierdzić, czy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT jest czynny bądź zwolniony. Również osoba trzecia, która ma interes prawny może złożyć w/w wniosek.

Autopromocja

Jeżeli doszło do przestępstwa podatkowego podczas zawierania umowy, podatnik nie otrzyma zwrotu VAT.

Uprawnienia inspektora kontroli skarbowej

Każdy kto dokonuje transakcji, zobowiązany jest do dokładnego zweryfikowania towaru, faktur, kontrahenta. Tylko w takim przypadku osoba może sprawdzić czy nie uczestniczy w przestępstwie. Jeżeli nie wykona czynności wykazujących dochowania wszelkiej staranności przy prowadzeniu interesów, jego roszczenia o zwrot podatku VAT nie będą uwzględnione. Potwierdza to wyrok NSA z 26 sierpnia 2014r. , sygn. akt I FSK 1209/13: „Istotne jest, aby same okoliczności towarzyszące transakcji wskazywały, że nabywający towar lub usługę podatnik wykazał w niej staranność wymaganą w obrocie danym towarem, czyniąc tę transakcję transparentą”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do problemu odnosi się również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 września 1996 r. w sprawie C-230/94: „Ciężar udowodnienia spełnienia warunków powstania prawa do odliczenia spoczywa na podmiocie wnioskującym o odliczenie”.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Według orzecznictwa bardzo ważnym czynnikiem jest potwierdzenie ostrożności oraz zainteresowania swoją działalnością. Jeżeli przedsiębiorca dokonywał transakcji z niesprawdzonym partnerem, wykazuje się ignorancją i nieodpowiedzialnością. W takiej sytuacji, powołanie się na brak świadomości nie przyniesie żadnego efektu.

W przypadku gdy podatnik wiedział, że zawiązując daną umowę uczestniczy w przestępstwie, traktowany jest jak współodpowiedzialny za dokonanie czynu zabronionego. W takiej sytuacji nie tylko nie dostanie zwrotu podatku VAT, ale będzie odpowiadał przed sądem. Według Kodeksu Karnego Skarbowego, przestępstwa oraz wykroczenia skarbowe co do zasady są umyślne, chyba, że kodeks stanowi inaczej. Jeżeli są nieumyślne, spowodowane są niezachowaniem ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo, ze skutki swojego działania można było przewidzieć.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przykładowo, jeżeli jako przedsiębiorca nie zweryfikuję mojego kontrahenta, a towar, który on chce mi sprzedać jest w podejrzanie niskiej cenie w stosunku do podobnych towarów będących na rynku, jestem w stanie przypuszczać, że może dojść do czynu zabronionego w kodeksie. W takiej sytuacji wykazuję się brakiem odpowiedniej ostrożności. Natomiast, jeżeli wiem, że będę zawierał umowę, która posłuży do popełnienia przestępstwa, wykroczenia podatkowego, wtedy odpowiadam za umyślne popełnienie przestępstwa na zasadzie winy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA