REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT

Marta Szczepkowska
Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT / Fot. Fotolia
Brak należytej staranności pozbawia prawa do odliczenia VAT / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca winien jest wykazać się szczególną ostrożnością przy prowadzeniu interesów (zawieraniu transakcji z kontrahentami), ponieważ w sytuacji, w której doszłoby do przestępstwa lub nadużycia, nawet bez jego wiedzy, może utracić prawo do odliczenia VAT.

Przedsiębiorca ma obowiązek sprawdzić swojego kontrahenta, co umożliwia mu art. 96 ust. 13 ustawy o VAT. Co do zasady, gdy zainteresowany złoży odpowiedni wniosek, zgodny z ustawą, naczelnik urzędu skarbowego musi potwierdzić, czy podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT jest czynny bądź zwolniony. Również osoba trzecia, która ma interes prawny może złożyć w/w wniosek.

Autopromocja

Jeżeli doszło do przestępstwa podatkowego podczas zawierania umowy, podatnik nie otrzyma zwrotu VAT.

Uprawnienia inspektora kontroli skarbowej

Każdy kto dokonuje transakcji, zobowiązany jest do dokładnego zweryfikowania towaru, faktur, kontrahenta. Tylko w takim przypadku osoba może sprawdzić czy nie uczestniczy w przestępstwie. Jeżeli nie wykona czynności wykazujących dochowania wszelkiej staranności przy prowadzeniu interesów, jego roszczenia o zwrot podatku VAT nie będą uwzględnione. Potwierdza to wyrok NSA z 26 sierpnia 2014r. , sygn. akt I FSK 1209/13: „Istotne jest, aby same okoliczności towarzyszące transakcji wskazywały, że nabywający towar lub usługę podatnik wykazał w niej staranność wymaganą w obrocie danym towarem, czyniąc tę transakcję transparentą”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do problemu odnosi się również Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 26 września 1996 r. w sprawie C-230/94: „Ciężar udowodnienia spełnienia warunków powstania prawa do odliczenia spoczywa na podmiocie wnioskującym o odliczenie”.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Według orzecznictwa bardzo ważnym czynnikiem jest potwierdzenie ostrożności oraz zainteresowania swoją działalnością. Jeżeli przedsiębiorca dokonywał transakcji z niesprawdzonym partnerem, wykazuje się ignorancją i nieodpowiedzialnością. W takiej sytuacji, powołanie się na brak świadomości nie przyniesie żadnego efektu.

W przypadku gdy podatnik wiedział, że zawiązując daną umowę uczestniczy w przestępstwie, traktowany jest jak współodpowiedzialny za dokonanie czynu zabronionego. W takiej sytuacji nie tylko nie dostanie zwrotu podatku VAT, ale będzie odpowiadał przed sądem. Według Kodeksu Karnego Skarbowego, przestępstwa oraz wykroczenia skarbowe co do zasady są umyślne, chyba, że kodeks stanowi inaczej. Jeżeli są nieumyślne, spowodowane są niezachowaniem ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo, ze skutki swojego działania można było przewidzieć.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przykładowo, jeżeli jako przedsiębiorca nie zweryfikuję mojego kontrahenta, a towar, który on chce mi sprzedać jest w podejrzanie niskiej cenie w stosunku do podobnych towarów będących na rynku, jestem w stanie przypuszczać, że może dojść do czynu zabronionego w kodeksie. W takiej sytuacji wykazuję się brakiem odpowiedniej ostrożności. Natomiast, jeżeli wiem, że będę zawierał umowę, która posłuży do popełnienia przestępstwa, wykroczenia podatkowego, wtedy odpowiadam za umyślne popełnienie przestępstwa na zasadzie winy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA