Sprzedaż z pominięciem kasy zagrożona karą z Kodeksu karnego skarbowego
REKLAMA
REKLAMA
Ewidencja sprzedaży
Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (względnie prowadzących taką działalność, lecz działających „prywatnie”) oraz rolników ryczałtowych podlega ewidencjonowaniu z użyciem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Nie oznacza to, że każda sprzedaż na rzecz wymienionych osób musi być zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. Istnieją bowiem zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które w latach 2015–2016 określają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r., poz. 1544).
REKLAMA
Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - działalność okresowa
Z przepisów tych nie wynika jednak, aby wystawienie faktury zwalniało podatników z obowiązku zaewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej (wyjątek dotyczy sprzedaży, która jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania, jeśli w całości została udokumentowana fakturą – § 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania; dotyczy to, przykładowo, dostaw towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).
Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Sankcje za brak ewidencji
Art. 62 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego mówi, że kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. Tej samej karze podlega osoba, która dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie zakupu ( art. 62 par. 4 k.k.s.).
Jeżeli już doszło do sprzedaży bez użycia kasy, (czyli według Kodeksu karnego skarbowego doszło do przestępstwa bądź wykroczenia skarbowego) osoba, która jest za czyn odpowiedzialna powinna niezwłocznie zgłosić zaistniałą sytuację odpowiedniemu organowi ścigania, podając wszelkie informacje, nie zatajając niczego co jest jej wiadome w danej sprawie. Według art. 16 par. 1 k.k.s. czynny żal umożliwi wyłączenie odpowiedzialności karno skarbowej za dokonanie czynu niedozwolonego. W przypadku zatajenia ważnych informacji, nie uiszczenia w wyznaczonym przez organy ścigania terminie całości należności uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym lub nie złożenia przedmiotów wyłączenie odpowiedzialności nie nastąpi.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat