reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Sankcje z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej

Sankcje z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej

Zgłoszenie zmiany miejsca używania kasy rejestrującej jest obowiązkiem każdego podatnika wykorzystującego kasy w swojej działalności. Termin na złożenie wniosku z informacją o zmianie miejsca używania kasy powinien być złożony do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dokonanej zmiany. Jeżeli nie dojdzie do zgłoszenia bądź podatnik spóźni się z takim wnioskiem nie podlega odpowiedzialności karno skarbowej.

Zmiana miejsca używania kasy rejestrującej

Zakres obowiązków podatników związanych ze zmianą miejsca używania kasy rejestrującej określają przepisy § 14 ust. 5–7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

Z przepisów tych wynika, że:

- zmiana miejsca używania kasy nie wymaga odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 14 ust. 7 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),

- w przypadku zmiany miejsca używania kasy podatnik zapewnia dokonanie zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca używania kasy oraz zapewnia dokonanie zmiany danych zapisanych w pamięci kasy dotyczących adresu punktu sprzedaży, w którym po zmianie kasa będzie używana (§ 14 ust. 6 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących),

Gdy nie ma sprzedaży nie ma też obowiązku posiadania kasy fiskalnej

- podatnik w terminie siedmiu dni od dnia zmiany miejsca używania kasy informuje o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego, składając zgłoszenie aktualizacyjne danych dotyczących kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 14 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sankcje za brak zmiany danych

Kodeks Karny Skarbowy oraz ustawa o VAT nie reguluje kwestii sankcji dotyczącej nie spełnienia powinności zgłoszenia w terminie zmiany używania kasy. Natomiast gdy w pamięci kasy nie zostały zmienione dane dotyczące adresu punktu sprzedaży, a uległ on zmianie, podatnik może odpowiadać za wykroczenie skarbowe.

Brak wprowadzenia zmiany adresu do pamięci kasy określa się jako wadliwe prowadzenie księgi i może skutkować karą grzywny za popełnienie wykroczenia skarbowego, o czym stanowi art. 61 k.k.s. Przy zmianie miejsca używania kasy nie trzeba odczytywać zawartości pamięci kasy fiskalnej.

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - działalność okresowa

Zatem, aby uniknąć odpowiedzialności przy zmianie miejsca używania kasy należy bezwzględnie pamiętać o zmianie adresu w pamięci kasy, jak również o terminowym złożeniu wniosku do urzędu skarbowego.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama