| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > W jakim terminie należy złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zapłaty podatku dochodowego

W jakim terminie należy złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zapłaty podatku dochodowego

Czy mogę złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy? Jak i kiedy złożyć taki wniosek?


RADA

Tak, może Pani złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Składając wniosek, powinna Pani pamiętać, że zaliczenie kwoty zwrotu nastąpi dopiero z dniem złożenia deklaracji VAT (art. 76b Ordynacji podatkowej). Łatwo w tym przypadku o pomyłkę i opóźnienie w zapłacie podatku dochodowego. Deklarację VAT podatnik ma bowiem obowiązek złożyć do 25. dnia danego miesiąca, a zaliczkę na podatek dochodowy powinien wpłacić do 20. dnia danego miesiąca.

Dlatego deklarację VAT wraz z wnioskiem o zaliczenie zwrotu powinna Pani złożyć w urzędzie skarbowym przed 20. dniem danego miesiąca. Deklarację wraz z wnioskiem można złożyć bezpośrednio w urzędzie lub wysłać pocztą. Należy jednak pamiętać, że wniosek wraz z deklaracją VAT musi dotrzeć do urzędu skarbowego do 20. dnia danego miesiąca. Kwota zwrotu zostanie bowiem skutecznie zaliczona na poczet zaliczki w podatku dochodowym dopiero w dacie wpływu deklaracji VAT do urzędu skarbowego. Nie ma w tym przypadku znaczenia data wysłania tej deklaracji. Jej przesłanie wraz z wnioskiem po terminie zapłaty zaliczki na podatek dochodowy oznacza powstanie zaległości podatkowej w podatku dochodowym i obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych za okres od następnego dnia po terminie zapłaty podatku dochodowego (czyli od 21. dnia danego miesiąca) do dnia wpływu deklaracji VAT wraz z wnioskiem o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaliczki na podatek dochodowy.

• art. 76b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »