reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Wybór formy opodatkowania przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ograniczeniom określonym w przepisach prawa podatkowego.

W przypadku karty podatkowej należy brać pod uwagę przepisy zawarte w rozdziale 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Warunki uprawniające do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej zostały zawarte w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…). W myśl pkt 4 tego przepisu opodatkowaniu w formie karty podatkowej podlegają podatnicy, którzy m.in nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle przytoczonej regulacji art. 25 ust.1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie budzi wątpliwości, iż rozpoczęcie wykonywania innej działalności spowoduje utratę tego prawa.

Należy wskazać, iż z definicji pojęcia działalności gospodarczej zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynika, że jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.

Spółka jawna nie jest odrębnym podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami tego obowiązku są wspólnicy spółki, a źródłem przychodów jest prowadzona przez nich działalność gospodarcza.

Polecamy: serwis PIT

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą osoby fizycznej, należy rozumieć zatem nie tylko działalność wykonywaną samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności osoby fizycznej), ale również w formie spółki osobowej w tym jawnej.

Z powyższych uregulowań jasno wynika, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości prowadzenia przez podatnika kolejnej działalności (w ramach spółki osobowej – np. cywilnej lub jawnej) zachowując prawo do opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama