| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy na karcie podatkowej można podnająć część lokalu użytkowego

Czy na karcie podatkowej można podnająć część lokalu użytkowego

Podatnik jest rzemieślnikiem. Jest na karcie podatkowej. W celu obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej chce podnająć jedno z pomieszczeń wykorzystywanych przez siebie (lokal należy do rzemieślnika i jest składnikiem majątku firmy). Organy podatkowe uważają, że oznacza to utratę prawa do rozliczania się według zasady dla karty podatkowej.

Opodatkowania w formie karty podatkowej nie wyłącza osiąganie przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy o PIT stanowi, że odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, z wyjątkiem składników majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Jednak art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Polecamy: Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Z tego przepisu organy podatkowe wywodzą tezę, że przychody uzyskiwane z podnajmu w sytuacji opisanej w pytaniu traktować należy kwalifikować zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT jako przychody z działalności gospodarczej.

Nie można tu zdaniem organów podatkowych zastosować art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, gdyż ustawodawca wyłączył spod mocy tego przepisu przychody uzyskiwane z podnajmu składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Warto zwrócić uwagę, że działalność gospodarcza w zakresie wynajmu nie podlega opodatkowaniu według zasad dla karty podatkowej.

Polecamy serwis: Urząd skarbowy

Zawarcie przez podatnika na karcie podatkowej umowy podnajmu lokalu, w którym prowadzi on działalność gospodarcza i osiąganie z tego tytułu przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (według ustawy o PIT) wyłącza możliwość korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »