| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy na karcie podatkowej można podnająć część lokalu użytkowego

Czy na karcie podatkowej można podnająć część lokalu użytkowego

Podatnik jest rzemieślnikiem. Jest na karcie podatkowej. W celu obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej chce podnająć jedno z pomieszczeń wykorzystywanych przez siebie (lokal należy do rzemieślnika i jest składnikiem majątku firmy). Organy podatkowe uważają, że oznacza to utratę prawa do rozliczania się według zasady dla karty podatkowej.

Opodatkowania w formie karty podatkowej nie wyłącza osiąganie przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy o PIT stanowi, że odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, z wyjątkiem składników majątku związanego z działalnością gospodarczą.

Jednak art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Polecamy: Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Z tego przepisu organy podatkowe wywodzą tezę, że przychody uzyskiwane z podnajmu w sytuacji opisanej w pytaniu traktować należy kwalifikować zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT jako przychody z działalności gospodarczej.

Nie można tu zdaniem organów podatkowych zastosować art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, gdyż ustawodawca wyłączył spod mocy tego przepisu przychody uzyskiwane z podnajmu składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Warto zwrócić uwagę, że działalność gospodarcza w zakresie wynajmu nie podlega opodatkowaniu według zasad dla karty podatkowej.

Polecamy serwis: Urząd skarbowy

Zawarcie przez podatnika na karcie podatkowej umowy podnajmu lokalu, w którym prowadzi on działalność gospodarcza i osiąganie z tego tytułu przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (według ustawy o PIT) wyłącza możliwość korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK