REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z najmu prywatnego – KIS odpowiada na najczęstsze pytania

Opodatkowanie dochodów z najmu prywatnego – KIS odpowiada na najczęstsze pytania
Opodatkowanie dochodów z najmu prywatnego – KIS odpowiada na najczęstsze pytania

REKLAMA

REKLAMA

Najem realizowany poza działalnością gospodarczą, to częste źródło dochodów osób fizycznych. Dochody (przychody) z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych podobnych umów mogą być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Krajowa Informacja Skarbowa publikuje odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące opodatkowania najmu prywatnego.

Czy dochody małżonków uzyskiwane z wynajmu nieruchomości będącej ich wspólną własnością mogą być opodatkowane tylko przez jednego z nich?

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Małżonkowie mają możliwość opodatkowania całości przychodów z tytułu najmu, dzierżawy itp. przez jednego z nich, jeżeli pochodzą one ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy. Warunkiem takiego opodatkowania jest złożenie w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, stosownego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu/przychodu osiągniętego z najmu, dzierżawy itp. przez jednego z małżonków.

Oświadczenie należy złożyć najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód w roku podatkowym z tego tytułu (w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych tj. wg skali podatkowej oraz w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), lub do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód opodatkowany ryczałtem osiągnięty został w grudniu roku podatkowego.

Pojęcie ''pierwszy przychód'' należy rozumieć jako faktycznie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze.

REKLAMA

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu/przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu obowiązuje przy zapłacie zaliczek/ryczałtu przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania rocznego chyba, że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek/ryczałtu i składania zeznania z tego tytułu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór zasady opodatkowania całości dochodu/przychodu z najmu przez jednego małżonków dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy (w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych oraz ryczałtu), albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód opodatkowany ryczałtem otrzymany został w grudniu roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu/przychodu przez jednego z nich.

UWAGA: W związku ze zmianami w przepisach podatkowych obowiązującymi od dnia 1 stycznia 2019 r. oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu/przychodu osiągniętego z najmu, dzierżawy itp. przez jednego z małżonków oraz zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu/przychodu przez jednego z małżonków może być podpisane tylko przez jednego z nich. Podpisanie oświadczenia lub zawiadomienia przez jednego z małżonków uważa się za złożenie przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia oświadczenia lub zawiadomienia w imieniu obojga małżonków.

Czy wskazany w oświadczeniu małżonek może rozliczać w 2019 r. przychody z najmu prywatnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Tak. Jeżeli wskazany w oświadczeniu małżonek chciałby korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania przychodów z najmu, wówczas za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnął w grudniu roku podatkowego - złożenie zeznania PIT-28.

Podstawa prawna:
- art. 8 ust. 3-8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).
- art. 9 ust. 4, art. 12 ust. 6-8c ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 43).

Najemca zalega z zapłatą czynszu za okres od stycznia do maja. Czy mimo to podatnik powinien odprowadzić zaliczkę na podatek/ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Przychodem z tytułu najmu lub dzierżawy są faktycznie otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze. Oznacza to, że jeżeli najemca opóźnia się z zapłatą czynszu, to w okresie od stycznia do maja podatnik nie osiągnął przychodów z najmu i nie miał obowiązku zapłaty podatku, pomimo że przez ten okres mieszkanie było wynajmowane.

Podstawa prawna:
- art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).
- art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 43).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Małżonkowie, pozostający w ustroju rozdzielności majątkowej, wynajmują nieruchomość w ramach najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą). Żona opodatkowuje przychody z najmu na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), mąż zaś - ryczałtem według stawki 8,5%. Czy limit przychodów 100.000 zł, po przekroczeniu którego stawka ryczałtu wynosi 12,5%, dotyczy łącznie obojga małżonków czy jedynie męża, który jako formę opodatkowania wybrał ryczałt?

W przypadku osiągania przez małżonków przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, limit kwotowy przychodów w wysokości 100.000 zł dotyczy łącznie obojga małżonków. W limicie tym mieszczą się zarówno przychody z najmu prywatnego opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, jak i opodatkowane na zasadach ogólnych. W opisanej sytuacji, po przekroczeniu tego limitu mąż zobowiązany będzie do opodatkowania nadwyżki ponad 100.000 zł stawką ryczałtu 12,5%.

Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 43).

Podatnik w maju 2019 r. wynajął swoje mieszkanie w ramach najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą). Chciałby wybrać opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Czy ma taką możliwość?

Począwszy od 1 stycznia 2019 r. w przypadku wyboru opodatkowania ryczałtem za równoznaczne z dokonaniem wyboru opodatkowania ryczałtem na dany rok podatkowy, uznaje się pierwszą w roku podatkowym wpłatę na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tego tytułu, a jeżeli pierwszy taki przychód podatnik osiągnie w grudniu roku podatkowego - złożenie zeznania PIT-28.

Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2019 r., poz. 43)

Źródło: Krajowa Informacja Skarbowa

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA