| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu

Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu

Opodatkowanie ryczałtem dochodów z najmu osiąganych przez małżonków pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, może przebiegać w dwojaki sposób. Wybór któregoś z nich nie jest przy tym obarczony żadnymi szczególnymi warunkami.

Ponieważ oświadczenie obowiązuje tylko w jednym roku podatkowym, konieczne jest składanie go na nowo każdego roku

Małżonek, który przyjął na siebie obowiązek podatkowy jest nim związany przez cały rok podatkowy. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.

Innymi słowy, jeżeli ryczałt odprowadzany był np. przez męża, a w wyniki rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku i mieszkanie, dom itp., z wynajmu których pochodziły opodatkowane przychody, przypadło w udziale żonie, wówczas mąż będzie zwolniony z obowiązku dokonywania wpłat na podatek, gdyż obciążona nim zostanie właśnie żona.

Zagadnieniem przysparzającym niekiedy problemów jest określenie kwoty, powyżej której obowiązuje stawka 20%. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym precyzują, że limit 4000 euro dotyczy łącznie obojga małżonków a nie każdego z nich z osobna. Nie ma więc możliwości jego zwiększania, dublowania itd., niezależnie od tego czy podatek opłacany jest tylko przez jednego małżonka, czy też przez obydwoje po połowie. 

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »