REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można złożyć wniosek o wspólne rozliczenie z małżonkiem po 30 kwietnia

REKLAMA

REKLAMA

Zasadniczo odpowiedź na pytanie tytułowe jest negatywna. Jest jednak wyjątkowa możliwość skutecznego złożenia tego wniosku później. Można bowiem postarać się o odroczenie przez organ podatkowy terminu złożenia zeznania podatkowego.

Wyjaśnień w tej kwestii udzieliło oficjalnie Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Wyjaśnienia opublikowano w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów nr 1(81)/2009 s. 20.

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów przypomniało, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o PIT, zwanej dalej „ustawą”, małżonkowie zasadniczo podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Od reguły tej ustawa przewiduje odstępstwo dla małżonków, którzy łącznie spełniają warunki wymienione w dalszych ustępach tego artykułu. W takim przypadku – na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym – podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c ustawy.

Co do zasady, zgodnie z art. 6 ust. 10 ustawy preferencyjny sposób opodatkowania dochodów małżonków nie znajduje zastosowania do podatników, którzy ww. wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów złożą po terminie dla złożenia zeznania podatkowego, określonym z art. 45 ust. 1 ustawy, czyli po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

REKLAMA

Jednakże na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, termin ten może zostać odroczony przez organ podatkowy stosownie do postanowień art. 48 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

W sytuacji gdy z wnioskiem o odroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego wystąpił jedynie podatnik (a nie podatnik i jego małżonek albo podatnik w imieniu swoim lub małżonka), to organ podatkowy może w drodze decyzji odroczyć termin złożenia zeznania wyłącznie przez tego podatnika. Warto zatem, by małżonkowie występowali z takim wnioskiem razem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprawdzie art. 133 § 3 Ordynacji podatkowej zawiera w swojej treści stwierdzenie, że „jedną stroną postępowania są małżonkowie i każdy z nich jest uprawniony do działania w imieniu obojga” - jednakże przepis ten nie dotyczy postępowania wszczętego na wniosek jednego z małżonków przed dokonaniem wyboru wspólnego opodatkowania w zeznaniu podatkowym.

Powołany wyżej art. 133 § 3 Ordynacji podatkowej, poprzez wyraźne odesłanie w nim do art. 92 § 3 tej ustawy, znajduje bowiem zastosowanie wyłącznie wówczas, gdy małżonkowie są wspólnie opodatkowani na ich wniosek (art. 6 ust. 2 ustawy) i wobec obojga małżonków następuje wydanie jednej decyzji podatkowej, co w sprawie będącej przedmiotem wystąpienia nie miało miejsca.

Tak więc zdaniem Ministerstwa Finansów, dla uzyskania odroczenia terminu złożenia zeznania podatkowego przez oboje małżonków, każdy z nich winien wystąpić do organu podatkowego (urzędu skarbowego) z wnioskiem w tej sprawie

W przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających jednemu z małżonków osobiste działanie w tej sprawie, w jego imieniu może wystąpić – zgodnie z art. 136 Ordynacji podatkowej – drugi z małżonków na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa.

Podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) z późn. zm.


Oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA