REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK na żądanie fiskusa od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. fiskus będzie mógł zażądać kolejnych plików JPK /fot.Shutterstock
Od 1 lipca 2018 r. fiskus będzie mógł zażądać kolejnych plików JPK /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2018 r. fiskus będzie miał prawo zażądać od najmniejszych firm, prowadzących elektroniczne księgi, kolejnych plików JPK. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, dzięki JPK_VAT w ciągu kilku miesięcy tego roku sprawdzono około 383 mln faktur. Bez JPK zajęłoby to kilka lat, o ile w ogóle byłoby możliwe.

REKLAMA

Autopromocja

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów mówili w czwartek (28 czerwca) podczas spotkania z dziennikarzami o zmianach, które czekają przedsiębiorców od 1 lipca br. w zakresie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek przekazywania na żądanie fiskusa JPK zawierających m.in. dane o fakturach, księgach rachunkowych czy stanie magazynów, który dotychczas obejmował tylko największe firmy, zostanie rozszerzony na pozostałych podatników. Kończy się bowiem dwuletni okres przejściowy, z którego mogli oni do tej pory korzystać.

"Mamy kolejny etap wdrażania Jednolitego Pliku Kontrolnego (...). Ta zmiana będzie dotyczyła wszystkich podatników, a więc również i mikroprzedsiębiorców" - powiedział wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnił, że chodzi o przesyłanie na żądanie organu podatkowego wybranych struktur JPK. "Jeśli tylko podatnik prowadzi dowody księgowe w formie elektronicznej, będzie miał obowiązek przesyłania JPK na żądanie organów za pomocą aplikacji, która jest ogólnie dostępna albo w inne elektronicznej formie za pomocą np. pendrive'a" - mówił Cybulski.

Według niego patrząc na dotychczasowe doświadczenia dotyczące współpracy fiskusa z mikroprzedsiębiorcami w zakresie przekazywania JPK_VAT, nie powinno być problemów z wywiązywaniem się z nowych obowiązków. "Mamy coraz lepsze wyniki, coraz lepiej idzie to podatnikom, coraz sprawniej. Myślę, że i tym razem, jeśli dojdzie do takich zapytań z naszej strony w ramach prowadzonych postępowań, to nie będzie większych problemów z przekazaniem tych informacji" - ocenił.

Zobacz: Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT

Zapewnił, że zmiany są kolejnym etapem ułatwień w pracy ministerstwa finansów i organów podatkowych. "Ale i w zdecydowanej mierze również będzie to ułatwienie dla pracy podatników. Na pewno unikną oni niepotrzebnie przedłużających się kontroli czy wezwań albo innych form zainteresowania ze strony organów podatkowych" - mówił. Według niego niejednokrotnie dotąd były one czasochłonne i wymagały dużego zaangażowania ze strony firm.

"Ta forma elektronicznego przekazu, zapytania się elektronicznego, uzyskania odpowiedzi w formie pliku JPK, będzie na pewno dużym usprawnieniem i ułatwieniem współpracy między organami a podatnikami" - powiedział.

Cybulski zwrócił uwagę, że JPK można podpisywać tzw. Profilem Zaufanym, płatnym podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Ta ostatnia metoda to rozwiązanie przejściowe - wygaśnie od 1 stycznia przyszłego roku. Dlatego wiceminister apelował do przedsiębiorców, by zakładali Profil Zaufany, ale nie zwlekali z tym na koniec roku.

Dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w MF Przemysław Krawczyk zauważył, że nowy obowiązek w znaczniej mierze obejmie przedsiębiorców, którzy już wysyłają JPK_VAT, wiedzą więc, jak to się odbywa. Proces będzie podobny, jak w przypadku JPK_VAT.

"Nie narzucamy obowiązków prowadzenia wszystkich dokumentów, dowodów księgowych elektronicznie (...). Jeżeli księgi, ewidencje są prowadzone w formie elektronicznej, to chcemy je w formie elektronicznej w strukturze JPK (...). Ale jeżeli ktoś nie prowadzi tego w formie elektronicznej, to w żadnym razie nie narzucamy obowiązku przekształcenia prowadzenia księgowości papierowej w formę elektroniczną" - podkreślił Krawczyk.

Dodał, że administracja skarbowa się dygitalizuje, ale nie zmusza do tego przedsiębiorców. Wskazał, że firmy mają jedynie obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej.

Przedstawiciele MF udostępnili statystyki dotyczące przekazywania przez mikroprzedsiębiorców plików JPK_VAT w okresie luty-maj br. Wynika z nich, że liczba podatników, którzy nie składają JPK systematycznie spada. Początkowo było ich ponad 85 tys., ostatnio ich liczba spadła do ok. 53 tys. Część z nich to firmy, które powinny być wykreślone z rejestru VAT.

Spada też liczba odrzucanych przez fiskusa JPK_VAT; z 79,6 tys. w lutym do 17,7 tys. w maju.

Dane MF pokazują, że dzięki JPK_VAT resort finansów przeanalizował 382,9 mln faktur zakupowych, wykrywając 121,4 tys. faktur, które wymagają wyjaśnienia. Wystawiło je ponad 41 tys. podmiotów, a łączna kwota VAT z tych faktur to prawie 183,4 mln zł. Zdaniem przedstawicieli MF bez JPK_VAT sprawdzenie takiej liczby faktur zajęłoby pracownikom administracji skarbowej kilka lat, jeżeli w ogóle byłoby możliwe.

"Co miesiąc otrzymujemy 100 mln faktur. Bez zastosowania automatycznych technik analitycznych, Big Data, informacja zawarta w nich byłaby bezużyteczna" - ocenił dyrektor departamentu analiz w MF Leszek Syguła.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF od 1 lipca organy fiskusa będą mogły zwrócić się do podatników o przekazanie danych wg ustalonego formatu, jeśli będą planowały prowadzenie czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej. Czas na przekazanie danych będzie nie krótszy niż trzy dni. Według resortu finansów po zmianach obowiązek udostępniania danych w formie elektronicznej fiskusowi może obejmować ok. 2 mln podatników (dotychczas dotyczył ok. 1,7 mln firm).

MF uruchomiło bezpłatną aplikację e-mikrofirma, która pozwala tworzyć ewidencję i generować pliki JPK_VAT. Jej funkcjonalność będzie rozszerzona przede wszystkim o możliwość tworzenia i wysyłania wystawiania JPK_FA (faktura), który zawiera opis transakcji, będzie więc najczęściej pobieranym plikiem. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA