| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Jak sprawdzić poprawność danych zawartych w JPK

Jak sprawdzić poprawność danych zawartych w JPK

Dane zawarte w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK), w pliku .xml, są nieczytelne dla księgowych i prawników, którzy mogliby ocenić ich poprawność. Ustawodawca nie zadbał natomiast o stworzenie narzędzia, które umożliwiałoby dokonanie automatycznej samokontroli JPK. Jak więc wychwycić przypadkowe lub systematyczne błędy, zanim zrobią to urzędnicy?

Obowiązek sporządzania Jednolitego Pliku Kontrolnego od 1 lipca 2016 r. ciąży już na największych firmach, zatrudniających więcej niż 250 pracowników lub generujących powyżej 50 mln euro obrotu rocznie. Niedostarczenie wymaganych dokumentów grozi surowymi sankcjami, ale dostarczenie ich w niepełnej lub niepoprawnej formie - również.

JPK - dostarczany w formie ściśle określonej wymogami Ministerstwa Finansów - pozwolić ma fiskusowi zautomatyzować procesy kontroli, usprawnić procedury, a przede wszystkim - uszczelnić system podatkowy, przez który rokrocznie wyciekają z Polski wielomilionowe kwoty. Poziom szczegółowości danych objętych obowiązkiem raportowym jest ogromy - obejmuje bowiem aż siedem struktur, wśród których są m.in. wszystkie księgi rachunkowe, wyciągi z rachunków bankowych, ewidencja zakupów i sprzedaży VAT, faktury oraz księgi przychodów i rozchodów.

Jednolity Plik Kontrolny - interpretacja ogólna Ministra Finansów

O ile jednak forma dokumentu, a także sposób jego szybkiego wygenerowania, były szeroko dyskutowane, o tyle jego szczegółowa zawartość - wciąż wzbudza niepokój przedsiębiorców. Stworzenie dokumentu jest bowiem zaledwie początkiem skomplikowanego procesu analizy zawartych w nim danych. A podatnik nie ma na niego żadnego wpływu, nie może więc wyjaśnić ewentualnych wątpliwości.

I właśnie tego obawiają się przedsiębiorcy, którzy - jeśli nieświadomie popełnią błędy - słono za to zapłacą.

Czy można uniknąć nerwowego czekania na "wyrok" fiskusa?

Dane zawarte w JPK, w pliku .xml, są nieczytelne dla księgowych i prawników, którzy mogliby ocenić ich poprawność; a ustawodawca nie zadbał o stworzenie narzędzia, które umożliwiałoby dokonanie automatycznej samokontroli.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Przedsiębiorcy nie są jednak skazani na czekanie na "wyrok". - Zarówno wygenerowanie JPK, jak i ocena jego zawartości są możliwe przy użyciu specjalistycznych, najlepiej uzupełniających się narzędzi. Zadaniem kreatora jest wygenerowanie pliku poprawnego formalnie, analizatora - sprawdzenie, czy jest on także poprawny merytorycznie - wyjaśnia Paweł Rytelewski, prezes SI-Consulting – firma, która specjalizuje się w tworzeniu takich narzędzi. - Naszym zadaniem jest zadbanie o to, by JPK Analizator wspierał kluczowe procesy w zakresie raportowania podatkowego, oceny i zarządzania ryzykiem podatkowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »