reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?

JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?

Do 25 sierpnia 2016 roku duże przedsiębiorstwa muszą przesłać do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Dane będą obejmowały transakcje zawarte w lipcu 2016. Czy obowiązek ten obejmie okresy sprzed daty wprowadzenia nowych przepisów?

Dodatkowo przedsiębiorstwa będą również zobowiązane do przekazywania na żądanie organów podatkowych JPK obejmujące księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję ryczałtową. Czy urząd skarbowy może zażądać danych, przykładowo, z czerwca 2015 roku?

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Obowiązek przekazywania plików JPK przez dużych przedsiębiorców zarówno na żądanie organów podatkowych, jak i w okresach comiesięcznych obejmuje okres od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od dnia 1 lipca 2016 r. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie nowych przepisów Ordynacji podatkowej, ponieważ obowiązek taki nie wynika z tych przepisów – tłumaczy Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.

Potwierdza to również odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2660/2016 pod kątem przygotowania systemów informatycznych. Ministerstwo poinformowało, że obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych raportów w formie JPK odnosi się do ksiąg podatkowych i dowodów księgowych dotyczących okresów począwszy od 1 lipca 2016 r. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będą musieli stosować JPK dopiero od 1 lipca 2018 r. Wcześniejsze okresy nie są objęte obowiązkiem raportowania.

Interpelacja poselska dotyczyła pliku JPK na żądanie. Inaczej jest w przypadku JPK_VAT, które składane jest obowiązkowo. A więc; mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przesyłać raporty w formie JPK od 1 stycznia 2017 roku, czyli pierwsze sprawozdanie powinno trafić do urzędu skarbowego do 25 lutego 2017. Jako że w przyszłym roku ten dzień przypada w sobotę, dlatego terminem urzędowym jest 27 lutego 2017 roku. Natomiast mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie 1 stycznia 2018 roku i pierwsze pliki muszą dostarczyć organowi podatkowemu do 25 lutego 2018 – uzupełnia Monika Litwicka z Comarch.

A czy po złożeniu plików JPK, użytkownik może je usunąć, czy też powinien prowadzić archiwum? Z takim problemem zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Finansów jeden z przedsiębiorców, biorących udział w webinarium firmy Comarch na temat JPK.

Urzędnicy wyjaśnili, że Jednolity Plik Kontrolny to informacja podatkowa, zatem w przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej dot. Przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów. Zgodnie z Art. 86 podatnicy mają obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (Art. 70 Ordynacji Podatkowej). Nawet w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa lub rozwiązania działalności, wszystkie księgi podatkowe oraz dokumenty muszą być przechowywane przez okres pięciu lat, a o miejscu ich przechowywania, przedsiębiorca musi poinformować organ podatkowy nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zdjęcia

JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?
JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama