REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?
JPK obowiązuje od lipca 2016 r. A co z wcześniejszymi miesiącami?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Do 25 sierpnia 2016 roku duże przedsiębiorstwa muszą przesłać do urzędów skarbowych Jednolity Plik Kontrolny zawierający ewidencję sprzedaży i zakupu VAT. Dane będą obejmowały transakcje zawarte w lipcu 2016. Czy obowiązek ten obejmie okresy sprzed daty wprowadzenia nowych przepisów?

Dodatkowo przedsiębiorstwa będą również zobowiązane do przekazywania na żądanie organów podatkowych JPK obejmujące księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję ryczałtową. Czy urząd skarbowy może zażądać danych, przykładowo, z czerwca 2015 roku?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Obowiązek przekazywania plików JPK przez dużych przedsiębiorców zarówno na żądanie organów podatkowych, jak i w okresach comiesięcznych obejmuje okres od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od dnia 1 lipca 2016 r. Nie będzie takiego obowiązku w odniesieniu do okresów sprzed dnia wejścia w życie nowych przepisów Ordynacji podatkowej, ponieważ obowiązek taki nie wynika z tych przepisów – tłumaczy Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.

Potwierdza to również odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 2660/2016 pod kątem przygotowania systemów informatycznych. Ministerstwo poinformowało, że obowiązek przekazywania na żądanie organów podatkowych raportów w formie JPK odnosi się do ksiąg podatkowych i dowodów księgowych dotyczących okresów począwszy od 1 lipca 2016 r. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, będą musieli stosować JPK dopiero od 1 lipca 2018 r. Wcześniejsze okresy nie są objęte obowiązkiem raportowania.

Interpelacja poselska dotyczyła pliku JPK na żądanie. Inaczej jest w przypadku JPK_VAT, które składane jest obowiązkowo. A więc; mali i średni przedsiębiorcy będą musieli przesyłać raporty w formie JPK od 1 stycznia 2017 roku, czyli pierwsze sprawozdanie powinno trafić do urzędu skarbowego do 25 lutego 2017. Jako że w przyszłym roku ten dzień przypada w sobotę, dlatego terminem urzędowym jest 27 lutego 2017 roku. Natomiast mikroprzedsiębiorców obowiązek ten obejmie 1 stycznia 2018 roku i pierwsze pliki muszą dostarczyć organowi podatkowemu do 25 lutego 2018 – uzupełnia Monika Litwicka z Comarch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

A czy po złożeniu plików JPK, użytkownik może je usunąć, czy też powinien prowadzić archiwum? Z takim problemem zwrócił się do przedstawicieli Ministerstwa Finansów jeden z przedsiębiorców, biorących udział w webinarium firmy Comarch na temat JPK.

Urzędnicy wyjaśnili, że Jednolity Plik Kontrolny to informacja podatkowa, zatem w przypadku Jednolitego Pliku Kontrolnego, stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej dot. Przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów. Zgodnie z Art. 86 podatnicy mają obowiązek przechowywania ksiąg podatkowych i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (Art. 70 Ordynacji Podatkowej). Nawet w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa lub rozwiązania działalności, wszystkie księgi podatkowe oraz dokumenty muszą być przechowywane przez okres pięciu lat, a o miejscu ich przechowywania, przedsiębiorca musi poinformować organ podatkowy nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej.


Przypominamy!

21 czerwca firma Comarch zorganizowała webinar dla przedsiębiorców poświęcony tematyce Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na pytania, zadane podczas spotkania, odpowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, doradcy podatkowi z firmy Taxpoint oraz eksperci Comarch.

Materiały z webinaru można znaleźć na stronie: http://www.comarch.pl/erp/webinar-jpk-materialy/ .

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA