reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola podatkowa > Zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej

Zastrzeżenia do protokołu kontroli podatkowej

Po kontroli podatkowej jest sporządzany protokół, który stanowi dowód w ewentualnym dalszym postępowaniu podatkowym. Kontrolowany podatnik, który nie zgadza się z opisanymi w protokole ustaleniami może zgłosić swoje zastrzeżenia. Ma jednak tylko 14 dni na ich złożenie.

Z protokołu kontroli powinno jasno wynikać:

- kto, kiedy, gdzie, a także jakich czynności dokonał,

- kto i w jakim charakterze był przy tych czynnościach obecny,

- co i w jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono, jak również

- jakie uwagi zgłosiły obecne osoby.

Protokół powinien zawierać także ocenę prawną sprawy oraz pouczenie o prawie złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień oraz prawie złożenia korekty deklaracji. 

KONTROLA PODATKOWA - nie daj się zaskoczyć i znaj swoje prawa

Oprócz ewidentnego charakteru dowodowego  protokół stanowi informację o zakończeniu kontroli. Organ podatkowy jest zatem zobowiązany do sporządzenia tego dokumentu w dwóch egzemplarzach, z których jeden przysługuje kontrolowanemu, stanowiąc dla niego podstawę do zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń. 

Termin 14 dni na złożenie zastrzeżeń

Kontrolowany  przedsiębiorca,  który nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w sporządzonym protokole, może w terminie 14 dni od jego doręczenia  zgłosić swoje zastrzeżenia.  Należy przy tym pamiętać, że w przypadku niezłożenia stosownych wyjaśnień lub zastrzeżeń we wspomnianym terminie przyjmuje się, że kontrolowany nie kwestionuje ustaleń kontroli.

W związku z tym, że to w interesie podatnika leży wykazanie nieprawidłowości w sporządzonym protokole z kontroli podatkowej, to na nim spoczywa obowiązek wykazania zaistniałych błędów i wad dokumentu, jak również ewentualnej niepełnej oceny stanu faktycznego. 

Ile może trwać kontrola podatkowa

Nieprawidłowości te zasadniczo dotyczą  trzech głównych aspektów kontroli, mianowicie:

- ustalenia stanu faktycznego, 

- oceny prawnej sprawy będącej przedmiotem kontroli,

- ustaleń dotyczących badania ksiąg. 

W celu zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu z kontroli podatkowej należy złożyć  pismo,
w którym wyczerpująco zostaną przedstawione nie tylko przedmiot zastrzeżeń, ale także wyjaśnienia. Wskazać trzeba równocześnie stosowne wnioski dowodowe.

Gdzie jest prowadzona kontrola podatkowa

Czytaj więcej na Wieszjak.pl: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/urzad-skarbowy/kontrola-podatkowa/207996,Gdzie-jest-prowadzona-kontrola-podatkowa.html#ixzz1x0u3BxDX

Po dostarczeniu przez podatnika wyjaśnień lub zastrzeżeń kontrolujący obowiązany jest ciągu 14 dni ustosunkować się do wniesionych zastrzeżeń. Bez znaczenia jest tutaj czy zgłoszone  zastrzeżenia zostaną uwzględnione, czy też odrzucone. W ciągu tego okresu podatnik powinien otrzymać informację, wskazującą w szczególności, które zastrzeżenia nie zostały uwzględnione, wraz z uzasadnieniem faktycznym i prawnym.

Elżbieta Węcławik

Iwona Cackowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama