REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj na kontrole krzyżowe

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Dorota Kręcisz
Księgowa, ekonomistka
Uważaj na kontrole krzyżowe
Uważaj na kontrole krzyżowe

REKLAMA

REKLAMA

Kontrole skarbowe przeprowadzane przez pracowników fiskusa zawsze wzbudzają niepokój osób prowadzących działalność gospodarczą. Niekiedy mogą dotyczyć nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców, ale również ich kontrahentów. Wówczas mamy do czynienia z kontrolami krzyżowymi.

Kontrola krzyżowa to czynności sprawdzające prowadzone w ramach kontroli skarbowej podatnika, a odbywające się u jego kontrahenta. Często jednak są one podstawą do wszczęcia kontroli podatkowej u sprawdzanego kontrahenta – po wykryciu nieprawidłowości.

Autopromocja

Zgodnie ze statystykami, z możliwości przeprowadzenia czynności sprawdzających urzędnicy korzystają coraz częściej. W 2011 r. w woj. mazowieckim przeprowadzono ok. 11 000 kontroli krzyżowych.

Kiedy fiskus przeprowadza kontrole krzyżowe?

Kontrole krzyżowe to jeden z etapów prowadzonej kontroli skarbowej, których celem jest weryfikacja prawidłowości dokumentów posiadanych przez obie strony. Jeżeli pracownicy urzędu skarbowego stwierdzą istnienie nieprawidłowości sprawdzają, czy dokumentacja podatnika ma odzwierciedlenie w dokumentacji jego kontrahenta. W ten sposób dochodzi do wykrycia i wyeliminowania ewentualnych nadużyć, podczas których jedna ze stron np. nie udokumentowała sprzedaży usług, a druga – udokumentowała taki zakup. 

Kontrole krzyżowe zwykle przeprowadzane są w przypadku:

  • przedsiębiorców z tzw. branż wysokiego ryzyka, do których zalicza się m.in. usługi budowlane, obrót paliwami, usługi handlowe, usługi transportowe,
  • przedsiębiorców wystawiających dokumenty wzbudzające podejrzenia, np. ręcznie wypisana faktura na wysoką kwotę, faktura z błędną stawką VAT, faktura wystawiona przez podatnika niebędącego płatnikiem VAT, faktura dokumentująca fikcyjne czynności (tzw. pusta faktura),
  • kontrahentów (także partnerów biznesowych) firm z grupy wysokiego ryzyka lub dokumentujących transakcje w sposób budzący podejrzenia.

Kontrole krzyżowe obejmują najczęściej 1-5 kontrahentów – wszystko zależy od tego, jak szeroka jest skala działań budzących podejrzenia. Jeżeli zachodzi taka konieczność, czynnościom sprawdzającym może podlegać nawet setka kontrahentów. Taka sytuacja miała miejsce w Małopolskim Urzędzie Skarbowym w 2011 r. – skontrolowano wówczas aż 155 kontrahentów kontrolowanego przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak przeprowadzane są czynności sprawdzające?

W przeciwieństwie do standardowych kontroli podatkowych, czynności sprawdzające mogą zostać przeprowadzone bez uprzedniego zawiadomienia o takim fakcie. Niemniej jednak często kontrahenci otrzymują pisemne wezwanie, z którego wynika, jakie dokumenty będą podlegały czynnościom weryfikującym. W wezwaniu pojawia się również informacja o sposobie dostarczenia niezbędnych dokumentów.

W związku z tym, że istotą kontroli krzyżowej jest stwierdzenie nieprawidłowości w przeprowadzonych transakcjach na podstawie dokumentów. Czynnościom sprawdzającym podlegają więc wyłącznie te dokumenty, które mogą być związane z „podejrzanymi” transakcjami. Organom przeprowadzającym należy przedłożyć takie dokumenty jak: faktury zakupu, faktury sprzedaży, deklaracje VAT i rejestry, dowody zapłaty podatku, umowy.

Warto przy tym podkreślić, że podczas kontroli krzyżowych nie może być sprawdzana poprawność rozliczeń podatkowych kontrolowanego kontrahenta. Organ podatkowy nie może również żądać przedstawienia dokumentów, których zakres nie obejmuje prowadzonego postępowania podatkowego.

Z przeprowadzonych czynności sprawdzających sporządzany jest protokół.

Dorota Kręcisz – Partner/Główna księgowa Cafe Finance

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA