REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w dużych firmach od lipca 2016 r. - w MŚP 2 lata później

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w dużych firmach od lipca 2016 r. - w MŚP 2 lata później
Jednolity Plik Kontrolny (JPK) w dużych firmach od lipca 2016 r. - w MŚP 2 lata później

REKLAMA

REKLAMA

Według planów Ministerstwa Finansów już od lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa będą zobligowane do przekazywania szczegółowych danych podatkowych, dotyczących prowadzonej działalności. Informacje będą raportowane w ściśle określony sposób – za pomocą JPK czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego, co wymaga zmian w systemach informatycznych przedsiębiorstw. Jak zapewniają eksperci, systemy Comarch ERP będą gotowe na czas. Ta pozytywna wizja ziści się pod jednym warunkiem – ostateczna wersja JPK musi zostać przedstawiona przez Ministerstwo Finansów zgodnie z wyznaczonym terminem, czyli 1 marca 2016 r.

Przedstawiciele krakowskiej spółki uczestniczą w konsultacjach społecznych Ministerstwa Finansów dzieląc się doświadczeniem.

REKLAMA

Autopromocja

Kluczowa będzie aktualizacja systemów pod kątem możliwości generowania wymaganych nowymi przepisami raportów. Czas wdrażania rozwiązań jest zależny od złożoności systemu. Niekiedy trwa pół roku. Dokładną charakterystykę struktur przedstawi 1 marca resort finansów. Dopiero wtedy firmy informatyczne będą mogły zacząć pracę nad aktualizacjami konkretnych systemów. Jednak systemy Comarch ERP po przyjęciu ostatecznego kształtu wytycznych w zakresie Jednolitego Pliku Kontrolnego, zaledwie w ciągu miesiąca zostaną uzupełnione o nowe funkcjonalności, tak by w czerwcu mogły je zaimplementować przedsiębiorcy.

Monitor Księgowego

Jesteśmy w związku z powyższym zobowiązani do zmodyfikowania systemu, tak, aby możliwe było przesyłanie danych finansowych zgodnie ze schematami opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej, aby przesyłać uwagi do struktury plików kontrolnych, podjęliśmy stosowne kroki i wysłaliśmy do Ministerstwa Finansów  nasze uwagi. Chcemy również rozwiać wątpliwości, jakie pojawiły się podczas analizy projektu schematów opublikowanych przez Ministerstwo na stronie internetowej - wyjaśniają eksperci Comarch.

Konieczność aktualizacji dla przedsiębiorców oznacza wydatki. Koszt aktualizacji może być bardzo różny. Zależy on od wielkości i złożoności wdrożenia. Może on wynieść kilkaset złotych, ale i kilkanaście tysięcy. Odetchnąć spokojnie mogą posiadacze aktualnej gwarancji Comarch ERP. W jej ramach Comarch zapewnia bezpłatną aktualizację. Podobnie jest, gdy użytkownik korzysta z systemów w chmurze Comarch Cloud – w tym przypadku wersja jest zawsze aktualna i zgodna z wymogami prawa. Z punktu widzenia klienta najwygodniej jest korzystać właśnie z chmury, w której dostępne są wszystkie systemy Comarch ERP, z wyjątkiem Comarch ERP Klasyka działającej w systemie DOS, choć system ten również będzie podlegał aktualizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc

Comarch zajmuje się m.in. tworzeniem oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwami COMARCH ERP XL, COMARCH ERP OPTIMA, COMARCH ERP ALTUM, dedykowanych również dla firm, które już w tym roku będą zobowiązane do przesyłania informacji organom skarbowym w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Comarch liczy na  udostępnienie platformy testowej przez Ministerstwo Finansów, na której możliwe będzie weryfikowanie zgodności ze standardem, generowanych przez systemy informatyczne plików XML. Krakowskiemu producentowi zależy też na udostępnieniu przykładowych, uzupełnionych schematów plików JPK, wraz z zaznaczeniem pól, które mają ewentualnie stanowić powiązanie między schematami, a więc muszą być spójne odnośnie sposobu zapisu treści. Działania te mają zapewnić jak najbardziej optymalne funkcjonowanie zaimplementowanych aktualizacji. Dla Comarchu to zadanie nie jest pierwszym takim wyzwaniem.

Jednolity Plik Kontrolny działa w niektórych państwach Unii Europejskiej, m.in. we Francji. To właśnie klientów z tego kraju krakowska spółka Comarch obsługiwała przy wdrażaniu JPK.

JPK będzie na początku dotyczył największych firm, przetwarzających bardzo dużą ilość dokumentów, w których odbywają się skomplikowane procesy biznesowe, obsługiwane przez system klasy ERP o wysoce złożonych strukturach baz danych, często wraz z rozwiązaniami dedykowanymi pod klienta. Producent musi mieć odpowiednią ilość czasu na przygotowanie systemu zgodnego z przepisami. Z kolei klient musi mieć czas na jego wdrożenie. W przypadku dużego przedsiębiorstwa, wdrożenie nowej  wersji  systemu może potrwać nawet kilka miesięcy.

Niedotrzymanie przez Ministerstwo terminu marcowego powinno wiązać się z przesunięciem wprowadzenia JPK od 1 stycznia 2017 roku.

Rząd liczy, że wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zwiększy efektywność kontroli, co z kolei znacznie zmniejszy lukę podatkową VAT. Obecnie wynosi ona ok. 53 mld zł, a JPK ma podnieść wpływy do budżetu państwa o 15 mld zł.

Od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa będą musiały przesyłać fiskusowi w formie elektronicznej szczegółowe dane handlowe i finansowo-księgowe. Co zatem ma składać się na Jednolity Plik Kontrolny? W przypadku największych przedsiębiorstw będą to księgi rachunkowe, rejestry VAT, wyciągi bankowe, faktury VAT, operacje magazynowe.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wysyłania JPK prawdopodobnie od 1 lipca 2018 roku.

Pierwszym krokiem, jaki muszą wykonać przedsiębiorcy, to weryfikacja używanego systemu księgowego. Musi on posiadać niezbędne elementy, które umożliwią generowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jego struktura ma być oparta na aktualnej wersji specyfikacji pliku SAF-T, rekomendowanej przez OECD. Sam JPK ma składać się z siedmiu struktur wykorzystujących język XML.

Źródło: www.comarch.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

REKLAMA

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

REKLAMA

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA