| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Jak fiskus tropi nieujawnione dochody

Jak fiskus tropi nieujawnione dochody

Pewna młoda lekarka zakupiła nad morzem działkę budowlaną za 600 tys. zł. Pieniądze na zakup miały pochodzić z kredytu, z oszczędności oraz z walizki pełnej dolarów, którą rzekomo otrzymała dwadzieścia lat wcześniej od swojej nieżyjącej już babci. Historii tej nie dano wiary, w efekcie czego podatniczka musi zapłacić 109 tys. zł podatku z tytułu nieujawnionych źródeł. Odwołanie od decyzji zostało rozpatrzone przez izbę skarbową na korzyść organu I instancji.

W badanym okresie podatniczka zakupiła nad morzem działkę budowlaną za niebagatelną kwotę 600 tys. zł. Przesłuchana w charakterze strony zeznała, że pieniądze na zakup pochodziły z kredytu zaciągniętego na kwotę 480 tys. zł, a reszta, czyli 120 tys. zł, z własnych oszczędności.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Gdy jednak sprawdzono konto kredytowe, okazało się, że choć podatniczka faktycznie otrzymała kredyt we wskazanej wysokości, to na zakup działki przeznaczyła tylko 250 tys. zł. Reszta pieniędzy pozostała w jej dyspozycji. Wobec takich ustaleń podatniczka - po 10 miesiącach od rozpoczęcia kontroli - powołała się na nowy "wątek" w sprawie, tj. na walizkę pełną dolarów, którą rzekomo miała otrzymać dwadzieścia lat wcześniej od swojej nieżyjącej już babci.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Walizka miała zawierać co najmniej 60 tys. dolarów, jednak odmówiono wiarygodności tej wersji historii pochodzenia pieniędzy. Zebrane w toku kontroli dowody, m.in z przesłuchania świadków, pozwoliły potwierdzić, że darowizna od babci nie miała miejsca. W rezultacie wydano decyzję z zakresu nieujawnionych źródeł przychodu, ustalając kwotę należnego podatku w wysokości 109 tys. zł. Urząd skarbowy dokonał zabezpieczenia tej kwoty. W następstwie wniesienia odwołania organ II instancji utrzymał w mocy decyzję uks, potwierdzając tym samym ustalenia kontroli.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK