reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Jak fiskus tropi nieujawnione dochody

Jak fiskus tropi nieujawnione dochody

Pewna młoda lekarka zakupiła nad morzem działkę budowlaną za 600 tys. zł. Pieniądze na zakup miały pochodzić z kredytu, z oszczędności oraz z walizki pełnej dolarów, którą rzekomo otrzymała dwadzieścia lat wcześniej od swojej nieżyjącej już babci. Historii tej nie dano wiary, w efekcie czego podatniczka musi zapłacić 109 tys. zł podatku z tytułu nieujawnionych źródeł. Odwołanie od decyzji zostało rozpatrzone przez izbę skarbową na korzyść organu I instancji.

W badanym okresie podatniczka zakupiła nad morzem działkę budowlaną za niebagatelną kwotę 600 tys. zł. Przesłuchana w charakterze strony zeznała, że pieniądze na zakup pochodziły z kredytu zaciągniętego na kwotę 480 tys. zł, a reszta, czyli 120 tys. zł, z własnych oszczędności.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Gdy jednak sprawdzono konto kredytowe, okazało się, że choć podatniczka faktycznie otrzymała kredyt we wskazanej wysokości, to na zakup działki przeznaczyła tylko 250 tys. zł. Reszta pieniędzy pozostała w jej dyspozycji. Wobec takich ustaleń podatniczka - po 10 miesiącach od rozpoczęcia kontroli - powołała się na nowy "wątek" w sprawie, tj. na walizkę pełną dolarów, którą rzekomo miała otrzymać dwadzieścia lat wcześniej od swojej nieżyjącej już babci.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Walizka miała zawierać co najmniej 60 tys. dolarów, jednak odmówiono wiarygodności tej wersji historii pochodzenia pieniędzy. Zebrane w toku kontroli dowody, m.in z przesłuchania świadków, pozwoliły potwierdzić, że darowizna od babci nie miała miejsca. W rezultacie wydano decyzję z zakresu nieujawnionych źródeł przychodu, ustalając kwotę należnego podatku w wysokości 109 tys. zł. Urząd skarbowy dokonał zabezpieczenia tej kwoty. W następstwie wniesienia odwołania organ II instancji utrzymał w mocy decyzję uks, potwierdzając tym samym ustalenia kontroli.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.

RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama