reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Przestępstwa skarbowe w obrocie nieruchomościami

Przestępstwa skarbowe w obrocie nieruchomościami

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót nieruchomościami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Sprzedaż podzielonego gruntu.

Małżeństwo prowadzące gospodarstwo rolne zakupiło 34 hektary gruntów rolnych. Po dokonaniu przekwalifikowania ich na budowlane dokonali podziału na mniejsze działki, które następnie sprzedali. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że sprzedaż działek należy zakwalifikować jako niezgłoszoną działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Wyjaśnienia podatników, że grunty stanowiły ich majątek prywatny przeznaczony na cele rolne (hodowlane) nie znalazł potwierdzenia w materiałach dowodowych, wobec czego organ kontrolny wydał decyzję dla obojga małżonków na kwotę 2 mln zł.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Wykazanie przez spółkę straty, podczas gdy był dochód.

Zajmująca się wynajmem lokali użytkowych na działalność gospodarczą spółka wykazała w zeznaniu podatkowym ponad 100 tys. zł straty na prowadzonej działalności. Kontrola skarbowa udowodniła jednak, że spółka osiągnęła dochód i powinna zapłacić podatek w wysokości ponad 3,2 mln zł. W toku kontroli stwierdzono, że nie zaliczyła do przychodów kwot ze sprzedaży 2 centrów handlowych, a ponadto uznała za koszty podatkowe wartość  przeszacowanych działek, wcześniej wniesionych aportem. W wyniku tego zaniżyła dochód o ponad 13,3 mln zł.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama