| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Kontrola skarbowa ściga nieprawidłowości w obrocie złomem

Kontrola skarbowa ściga nieprawidłowości w obrocie złomem

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót złomem. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Podatnik w ciągu roku wystawiał setki faktur, dokumentujących fikcyjna sprzedaż metali.

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w przeciągu jednego roku podatkowego wystawił blisko 700 faktur o wartości 18 mln zł, dokumentujących fikcyjną sprzedaż złomu metali kolorowych i złomu stalowego. Ustalono, że ich odbiorcy odliczyli zawarty w nich VAT. W wyniku prowadzonych czynności jawniono sieć powiązań i schemat działań podejmowanych w ramach rzekomego obrotu złomem przez siatkę podmiotów gospodarczych.

Okazało się, że faktury zakupu były również fikcyjne. Kontrolowany „odsprzedawał” kolejnym firmom złom, którego nigdy nie nabył. Łączna kwota podatku, którą musi zapłacić nieuczciwy przedsiębiorca wynosi blisko 3,2 mln zł.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Kontrola skarbowa u przedsiębiorcy

Kontrola spółki zajmującej się skupem złomu

Postępowanie kontrolne wobec spółki zajmującej się skupem złomu na terenie całego kraju zakończono wydaniem decyzji w zakresie podatku VAT i CIT na łączną kwotę ponad 10 mln zł.

Dostawcy, do których dotarli kontrolujący posiadali zmagazynowany złom w tak niewielkich ilościach, że mieścił się w przystosowanej do tego celu skrzyni samochodu dostawczego. Większość transakcji okazała się jedynie papierową. Dostawcy posiadali konto bankowe, na które kontrolowana firma przelewała należności lecz pełnomocnictwo i kartę bankomatową do tego konta posiadał zupełnie ktoś inny niż jego właściciel.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »