REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola skarbowa zwalcza przestępczość paliwową

walka z przestępczością paliwową
walka z przestępczością paliwową

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót paliwami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Spółka wprowadziła do sprzedaży olej napędowy pochodzący z niewiadomego źródła.  

Paliwo zakupione przez ww. spółkę nie pochodziło od podmiotów uwidocznionych na fakturach. Zapłata za otrzymane od rzekomych dostawców paliwo następowała wyłącznie w formie gotówkowej. Czynności sprawdzające wykazały, iż zakupiony olej napędowy był zużywany zarówno na potrzeby własnej działalności jak i był także przedmiotem sprzedaży detalicznej na stacji paliw. W wyniku kontroli ustalono,  że spółka zawyżyła  podatek VAT do odliczenia o kwotę blisko 3,2 mln zł, a wysokość należnej fiskusowi akcyzy stanowi kwotę 8,5 mln zł.  Spółka nie wniosła odwołań od  wydanych decyzji na powyższe kwoty.

Autopromocja

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Przedsiębiorca sprzedawał paliwo niewiadomego pochodzenia dokumentując działalność fikcyjnymi fakturami.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży paliw płynnych, wprowadził do obrotu - w okresie 3 lat - około 2 mln litrów oleju napędowego niewiadomego pochodzenia, którego zakup udokumentował fikcyjnymi fakturami. Kontrola skarbowa zakwestionowała 76 faktur wystawionych przez 7 podmiotów pozorujących prowadzenie działalności gospodarczej. Faktury okazały się fikcyjne. W toku kontroli współpracowano z organami  ścigania. W wyniku ustaleń kontroli stwierdzono zaległość w podatku VAT w wysokości ponad  875 tys. zł, w podatku PIT w kwocie ponad 957 tys. zł oraz w akcyzie w wysokości ponad 3,5 mln zł.

Kontrola zorganizowanej grupy obracającej paliwami płynnymi

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyniku współpracy z Prokuraturą, CBŚ i Urzędem Celnym skontrolowano zorganizowaną grupę podmiotów, która prowadziła działalność o charakterze przestępczym  w zakresie obrotu paliwami płynnymi. Paliwo sprowadzane było z terenu UE (Niemcy). Jako wewnątrzwspólnotowy nabywca wskazana była firma "słup", która zawyżała podatek VAT do odliczenia i jednocześnie nie wystawiała faktur sprzedaży na zakupione partie paliw. Faktyczni nabywcy dokumentowali zakup tych partii paliw fakturami od innych, powiązanych podmiotów. W efekcie ujawniono 506 fikcyjnych faktur  na łączną kwotę brutto 42,5 mln zł, a łączne uszczuplenia podatkowe wyniosły ponad 35 mln zł

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

.

W wyniku rozpoznania wywiadu skarbowego ujawniono zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nielegalne paliwo.

 Zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie całego kraju dokonywała zmiany przeznaczenia produktów ropopochodnych (m.in. benzyny do lakierów, oleju bazowego, nafty ochronnej), poprzez ich mieszanie i wprowadzanie do obrotu jako pełnowartościowe paliwa silnikowe. W trakcie postępowania kontrolnego, prowadzonego wobec jednej z osób zaangażowanej w ten proceder, stwierdzono, że kontrolowany podmiot sprzedał prawie 4 mln litrów oleju napędowego, który nie pochodził od dostawców wskazanych na fakturach VAT zakupu. Faktury te nie dokumentowały rzeczywistych transakcji zakupu paliwa. Działalność ujawnionej grupy przestępczej prowadzona była w celu osiągnięcia zysku  ze sprzedaży paliw, od których nie zapłacono należnych podatków. Postępowanie kontrolne, prowadzone przy współpracy z Prokuraturą, zakończono  wydaniem decyzji określającej zaległość w zakresie podatku VAT w wysokości prawie 3,2 mln zł oraz w zakresie podatku akcyzowego w kwocie prawie 1,7 mln złotych.

Przy kontroli przedsiębiorstwa, zwrócono uwagę na jednego z głównych kontrahentów.

W trakcie kontroli, prowadzonej w przedsiębiorstwie, działającym w branży paliwowej i uzyskującej przychody ze sprzedaży oleju opałowego oraz oleju napędowego, zwrócono szczególną uwagę na jednego z głównych kontrahentów podatnika.Po bliższym przyjrzeniu się działalności tego podmiotu, stwierdzono, że stanowił on „sztuczne” ogniwo w łańcuchu transakcji. Zarejestrowana firma, która jedynie pozorowała funkcjonowanie, miała ściśle określony cel, jakim było uprawdopodobnienie legalności działań prowadzonych przez kontrolowanego. On sam nabywał  olej opałowy i sprzedawał kontrahentowi,  kupując jednocześnie od niego olej napędowy w tej samej ilości. A wszystko to jedynie „na papierze”. Dzięki tym fikcyjnym transakcjom, podatnik uzyskiwał faktury VAT z wykazanym zakupem oleju napędowego, „legalizujące” obrót olejem opałowym. Ujawnienie procederu zakończyło, prowadzoną przez podatnika, sprzedaż oleju opałowego, jako oleju napędowego oraz doprowadziło do wydania decyzji w zakresie podatków akcyzowego i VAT w łącznej wysokości ponad 179 mln zł. Podatnik nie wniósł odwołania. Osoba kierująca podmiotem gospodarczym, usłyszała również zarzuty postawione przez prokuratora w związku z posługiwaniem się w prowadzonej działalności gospodarczej fikcyjnymi fakturami.

Czy trzeba poinformować o planowanej kontroli skarbowej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA