reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Kontrola skarbowa zwalcza przestępczość paliwową

Kontrola skarbowa zwalcza przestępczość paliwową

Jednym z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów działalności gospodarczej jest obrót paliwami. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Spółka wprowadziła do sprzedaży olej napędowy pochodzący z niewiadomego źródła.  

Paliwo zakupione przez ww. spółkę nie pochodziło od podmiotów uwidocznionych na fakturach. Zapłata za otrzymane od rzekomych dostawców paliwo następowała wyłącznie w formie gotówkowej. Czynności sprawdzające wykazały, iż zakupiony olej napędowy był zużywany zarówno na potrzeby własnej działalności jak i był także przedmiotem sprzedaży detalicznej na stacji paliw. W wyniku kontroli ustalono,  że spółka zawyżyła  podatek VAT do odliczenia o kwotę blisko 3,2 mln zł, a wysokość należnej fiskusowi akcyzy stanowi kwotę 8,5 mln zł.  Spółka nie wniosła odwołań od  wydanych decyzji na powyższe kwoty.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Przedsiębiorca sprzedawał paliwo niewiadomego pochodzenia dokumentując działalność fikcyjnymi fakturami.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży paliw płynnych, wprowadził do obrotu - w okresie 3 lat - około 2 mln litrów oleju napędowego niewiadomego pochodzenia, którego zakup udokumentował fikcyjnymi fakturami. Kontrola skarbowa zakwestionowała 76 faktur wystawionych przez 7 podmiotów pozorujących prowadzenie działalności gospodarczej. Faktury okazały się fikcyjne. W toku kontroli współpracowano z organami  ścigania. W wyniku ustaleń kontroli stwierdzono zaległość w podatku VAT w wysokości ponad  875 tys. zł, w podatku PIT w kwocie ponad 957 tys. zł oraz w akcyzie w wysokości ponad 3,5 mln zł.

Kontrola zorganizowanej grupy obracającej paliwami płynnymi

W wyniku współpracy z Prokuraturą, CBŚ i Urzędem Celnym skontrolowano zorganizowaną grupę podmiotów, która prowadziła działalność o charakterze przestępczym  w zakresie obrotu paliwami płynnymi. Paliwo sprowadzane było z terenu UE (Niemcy). Jako wewnątrzwspólnotowy nabywca wskazana była firma "słup", która zawyżała podatek VAT do odliczenia i jednocześnie nie wystawiała faktur sprzedaży na zakupione partie paliw. Faktyczni nabywcy dokumentowali zakup tych partii paliw fakturami od innych, powiązanych podmiotów. W efekcie ujawniono 506 fikcyjnych faktur  na łączną kwotę brutto 42,5 mln zł, a łączne uszczuplenia podatkowe wyniosły ponad 35 mln zł

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

.

W wyniku rozpoznania wywiadu skarbowego ujawniono zorganizowaną grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nielegalne paliwo.

 Zorganizowana grupa przestępcza działająca na terenie całego kraju dokonywała zmiany przeznaczenia produktów ropopochodnych (m.in. benzyny do lakierów, oleju bazowego, nafty ochronnej), poprzez ich mieszanie i wprowadzanie do obrotu jako pełnowartościowe paliwa silnikowe. W trakcie postępowania kontrolnego, prowadzonego wobec jednej z osób zaangażowanej w ten proceder, stwierdzono, że kontrolowany podmiot sprzedał prawie 4 mln litrów oleju napędowego, który nie pochodził od dostawców wskazanych na fakturach VAT zakupu. Faktury te nie dokumentowały rzeczywistych transakcji zakupu paliwa. Działalność ujawnionej grupy przestępczej prowadzona była w celu osiągnięcia zysku  ze sprzedaży paliw, od których nie zapłacono należnych podatków. Postępowanie kontrolne, prowadzone przy współpracy z Prokuraturą, zakończono  wydaniem decyzji określającej zaległość w zakresie podatku VAT w wysokości prawie 3,2 mln zł oraz w zakresie podatku akcyzowego w kwocie prawie 1,7 mln złotych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama