REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

kontrola skarbowa, przestępstwa podatkowe
kontrola skarbowa, przestępstwa podatkowe

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat łączna kwota wpłat następujących w wyniku działań inspektorów skarbowych przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów. Fiskus się chwali, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”. Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów podsumował efekty działań w roku 2011. Wskazał też obszary swojej szczególnej aktywności. Zobaczmy co najbardziej interesuje skarbówkę.

W 2011 roku kontrola skarbowa kontynuowała działania w obszarach, w  których w kolejnych latach można było zaobserwować  zwiększone ryzyko występowania nieprawidłowości podatkowych. 

Autopromocja

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Dzięki szerokiemu zakresowi merytorycznego działania określonego w ustawie o kontroli skarbowej, a także m.in. dzięki dobrze wyszkolonej kadrze organy kontroli skarbowej są w stanie kierować swoje działania na obszary zagrożone  największymi nieprawidłowościami w zależności m.in. od aktualnej sytuacji na rynku obrotu  gospodarczego, zwłaszcza wtedy, gdy obserwowane są negatywne zjawiska, w tym np. nowe  rodzaje oszustw.

Szczególną uwagę skierowano na wykrywanie:

- przestępczości paliwowej,  

- nadużyć w obrocie złomem,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- nieujawnianiu przez podatników faktycznych źródeł przychodu,

- ukrywaniu rzeczywistych rozmiarów oraz

- niezgłaszaniu do opodatkowania prowadzonej  działalności gospodarczej.

Ponadto ujawniano nieprawidłowości popełniane przez podmioty uczestniczące w obrocie wewnątrzwspólnotowym, co wymagało  ścisłej współpracy i  wymiany informacji ze służbami finansowymi państw unii europejskiej.  

Do szczególnie niebezpiecznych dla budżetu państwa zjawisk, na które napotykają organy kontroli skarbowej, bez względu na kontrolowaną branżę, nadal należy zaliczyć wprowadzanie przez nieuczciwe podmioty do obrotu gospodarczego faktur opisujących fikcyjne  zdarzenia gospodarcze, tzw. fikcyjnych faktur, które zostały wystawione wyłącznie w celu  wyłudzenia prawa do odliczenia podatku naliczonego lub zaliczenia wykazanego w nich wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Efekty działań skarbówki w 2011 roku

W 2011 roku kontrola skarbowa ujawniła  prawie 120 tys. szt. fikcyjnych faktur na łączną kwotę przekraczającą 5,8 miliarda zł.  

W 2011 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły łącznie 9 906 kontroli. W ramach  tych kontroli przeprowadzono 14 492 czynności sprawdzających dokumenty u kontrahentów  kontrolowanych podatników oraz 3 069 przesłuchań.

W celu uzyskania lub weryfikacji dowodów zgromadzonych w toku kontroli, 4 382 razy wystąpiono do instytucji finansowych o  udzielenie informacji stanowiących tajemnicę bankową. 

W uzasadnionych przypadkach organy kontroli skarbowej wnioskowały do urzędów  skarbowych o dokonanie zabezpieczeń majątku nieuczciwych podatników na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych na łączną kwotę 630 mln zł. Wydano decyzje o zabezpieczeniu na łączną kwotę 417 mln zł. 

W wyniku kontroli skarbowych przeprowadzonych w 2011r., ustalenia podatkowe wyniosły 2 525 mln zł, w tym ustalenia, dla których wydano decyzje stanowiły kwotę ponad  2 256 mln zł, natomiast podatnicy, na skutek przeprowadzonych postępowań kontrolnych,  złożyli korekty deklaracji w łącznej kwocie ponad 269 mln zł. 

Liczba kontroli tzw. wynikowych (zakończonych decyzją lub korektą deklaracji  dokonaną przez podatnika w toku postępowania kontrolnego) wzrosła w 2011r., w porównaniu do 2010 r. o 5,8%.    

Postępowania karne skarbowe 

Inspektorzy kontroli skarbowej w 2011r. wszczęli ogółem 5 059 dochodzeń karnych  skarbowych.

Na wniosek podatników w 2011r. sądy zezwoliły na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności w 2 104 przypadkach i orzekły - tytułem kary grzywny - łączną kwotę15 2 972 tys. zł.

Inspektorzy kontroli skarbowej wystawili ogółem 59 104 mandaty karne. Kwota  nałożonych tymi mandatami grzywien wyniosła 13 179 tys. zł 

W  kontroli skarbowej obserwujemy korzystne tendencje. Przy utrzymujących się na tym samym poziomie kosztach działalności urzędów kontroli skarbowej, wzrasta wysokość wpłat do  budżetu państwa, dokonywanych w efekcie przeprowadzonych kontroli.

Jednocześnie od kilku lat łączna kwota wpłat przewyższa kwotę ponoszonych przez kontrolę skarbową kosztów.  Można zatem powiedzieć, że obecnie kontrola skarbowa w pełni „zarabia na swoje utrzymanie”.   

W 2010r. wpłaty wzrosły o 90% w stosunku do 2009r., a w 2011r. wzrosły o 23% w stosunku  do roku poprzedniego.  2011r. był kolejnym rokiem wzrostu tych wpłat i kolejnym, które tym  razem przewyższyły koszty działalności urzędów o 81%.     

Źródło: Ministerstwo Finansów  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, która kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA