reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Minister Finansów udzielił wyjaśnień na temat nieprawidłowości przy stosowaniu ulg podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych. Była to odpowiedź na interpelację poselską nr 17951 z września 2010 r.

W interpelacji sugerowano istnienie praktyki wystawiania przez parafie potwierdzeń przyjęcia fikcyjnych darowizn za odpłatnością (10% wynagrodzenia).

Przepisy ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów normujące kwestię darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są przepisami szczególnymi w stosunku do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Osoby (zarówno fizyczne jak i prawne) przekazujące darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych - mają prawo odliczać je w pełnej wysokości, tj. ponad kwotę limitowaną przez przepisy ww. ustaw podatkowych (odpowiednio 6% i 10%).

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z odliczenia darowizn, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 7 ustawy o CIT, w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT oraz wynikających z odrębnych ustaw, jest udokumentowanie wysokości darowizny dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. W przypadku darowizny innej niż pieniężna trzeba ją potwierdzić dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Ponadto z ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów wynika, że odliczenie od dochodu takiej darowizny uwarunkowane jest następującymi przesłankami:
- pokwitowaniem odbioru wystawionym przez obdarowanego,
- sprawozdaniem o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, które obdarowany musi przekazać darczyńcy w okresie 2 lat od otrzymania darowizny.

Według Ministra Finansów kwestia przekazywania darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych na podstawie ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych kościołów nie była bezpośrednio przedmiotem odrębnych, ukierunkowanych kontroli organów podatkowych.

Ale jednak organy kontroli skarbowej w toku prowadzonych postępowań kontrolnych badały rutynowo odliczenia darowizn na cele pożytku publicznego. W tym również na rzecz kościelnych osób prawnych, mające wpływ na ustalenie prawidłowości deklarowanych podstaw opodatkowania.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Minister Finansów stwierdził, że od 2005 r. do I półrocza 2010 r. urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły ogółem 64 postępowania kontrolne, w których stwierdzono darowizny na rzecz kościelnych osób prawnych z przeznaczeniem na cele charytatywno-opiekuńcze oraz kultu religijnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama