| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Kontrola skarbowa wykrywa nieujawnione źródła przychodów

Kontrola skarbowa wykrywa nieujawnione źródła przychodów

Jednym z najczęściej wykrywanych przez inspektorów skarbowych nieprawidłowości podatkowych są nieujawnione źródła przychodów.

Podatnik kupujący dobra luksusowe, pożyczkodawca i darczyńca zwrócił na siebie uwagę

Uwagę kontrolujących przyciągnął podatnik (osoba fizyczna), który dokonywał zakupu dóbr luksusowych, udzielał licznych pożyczek i darowizn, a także dokonywał wysokich wpłat gotówkowych na swoje rachunki. Kontrolowany wyjaśniał, że wydatkowane środki pochodzą z zasobów zgromadzonych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w formie kantoru oraz z inwestycji na GPW.

Jednakże przeprowadzona analiza dochodów i wydatków podatnika wykazała nadwyżkę wydatków nad przychodami. Kontrolujący nie dali wiary wyjaśnieniom podatnika o uzyskiwaniu w latach 80z działalności niewielkiego sklepu, zatrudniającego 2 osoby, średniego miesięcznego dochodu w wysokości 20 000 USD.

W związku z powyższym wydano decyzję ustalającą zobowiązanie podatkowe w kwocie 4,6 mln zł od dochodów z nieujawnionych źródeł lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach.

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Wydatek kierowcy na kwotę 7,5 mln zł.

Podatnik osiągający dochody z zatrudnienia jako kierowca, poniósł wydatki w kwocie przekraczającej 7,5 mln zł. Na wydatki miała złożyć się w szczególności otrzymana pożyczka w kwocie ponad 7,4 mln zł, której podatnik nie potrafił udokumentować. Stwierdzono także, iż podatnik nie mógł dysponować zasobami majątkowymi z lat ubiegłych. W związku z powyższym wydano decyzję w zakresie nieujawnionych źródeł przychodu na kwotę w wysokości ponad 3,2 mln zł.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Wydatki podatniczki na 4,2 mln zł.

Podatniczka poniosła wydatki w wysokości 4,2 mln zł, w tym na zakup nieruchomości w kwocie 2,6 mln zł. Jako źródło pokrycia wydatków wskazała przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, otrzymane pożyczki oraz wkład wspólnika spółki cichej. W trakcie kontroli wykazano, że jedynym źródłem dochodów podatniczki mogła być prowadzona działalność gospodarcza, co nie pokrywało wydatków. W wyniku tego kontrola ustaliła zobowiązanie podatkowe w wysokości 2,9 mln zł.

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »