Przestępstwa skarbowe w obrocie wewnątrzwspólnotowym
REKLAMA
REKLAMA
Firma usługowo- budowlana rozszerzyła działalność o wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Firma usługowo-budowlana, prężnie działająca na rynku krajowym rozszerzyła profil działalności o handel elektroniką dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz hiszpańskiego kontrahenta. Postępowanie kontrolne wykazało, że kontrolowany podatnik był uczestnikiem oszustwa karuzelowego.
REKLAMA
Dzięki pomocy administracji podatkowych państw Unii Europejskiej udało się ustalić, że kontrolowana firma uczestniczyła w procederze wyłudzenia podatku VAT. Zostały wydane decyzje na łączną kwotę 2 mln złotych.
Skarbówka ściga fikcyjne faktury
Deklaracja Spółki o dokonaniu fikcyjne dostawy wewnątrzwspólnotowej.
W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że kontrolowana Spółka deklarowała dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej (opodatkowanej stawką VAT 0%), podczas gdy faktycznie towar nie opuszczał terytorium kraju.
Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym m.in. ponad 100 protokołów przesłuchań oraz informacji od administracji innych krajów. W rezultacie kontroli zakwestionowano dostawy do 11 podmiotów w Czechach i Słowacji, które nie wykazały transakcji nabycia od kontrolowanej Spółki lub w okresie dostaw nie były zarejestrowane.
W rezultacie stwierdzono, iż podatnik nie opodatkowując według stawki 22% dostaw, które faktycznie nie były dostawami wewnątrzwspólnotowymi bo towar pozostawał w kraju, zaniżył kwotę podatku VAT o 6,7 mln zł.
Na czym polega karuzela podatkowa?
Skuteczność kontroli skarbowej rośnie
Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat