| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Przestępstwa skarbowe w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Przestępstwa skarbowe w obrocie wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wewnątrzwspólnotowe, to pole do wielu przestępstw i wykroczeń skarbowych. To jeden z najczęściej sprawdzanych przez inspektorów skarbowych obszarów. Zobaczmy jakie przykładowe przestępstwa w tym zakresie wykryto w 2011 roku.

Firma usługowo- budowlana rozszerzyła działalność o wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Firma usługowo-budowlana, prężnie działająca na rynku krajowym rozszerzyła profil działalności o handel elektroniką dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz hiszpańskiego kontrahenta. Postępowanie kontrolne wykazało, że kontrolowany podatnik był uczestnikiem oszustwa karuzelowego.

Dzięki pomocy administracji podatkowych państw Unii Europejskiej udało się ustalić, że kontrolowana firma uczestniczyła w procederze wyłudzenia podatku VAT. Zostały wydane decyzje na łączną kwotę 2 mln złotych.

Skarbówka ściga fikcyjne faktury

Deklaracja Spółki o dokonaniu fikcyjne dostawy wewnątrzwspólnotowej.

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego ustalono, że kontrolowana Spółka deklarowała dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej (opodatkowanej stawką VAT 0%), podczas gdy faktycznie towar nie opuszczał terytorium kraju.

Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym m.in. ponad 100 protokołów przesłuchań oraz informacji od administracji innych krajów. W rezultacie kontroli zakwestionowano dostawy do 11 podmiotów w Czechach i Słowacji, które nie wykazały transakcji nabycia od kontrolowanej Spółki lub w okresie dostaw nie były zarejestrowane.

W rezultacie stwierdzono, iż podatnik nie opodatkowując według stawki 22% dostaw, które faktycznie nie były dostawami wewnątrzwspólnotowymi bo towar pozostawał w kraju, zaniżył kwotę podatku VAT o 6,7 mln zł.

Na czym polega karuzela podatkowa?

Skuteczność kontroli skarbowej rośnie

Nikt nie spodziewa się kontroli skarbowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »