reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Składając pisemny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej należy pamiętać, że może dotyczyć on jedynie obecnego stanu faktycznego, aktualnie zaistniałych okoliczności lub zdarzeń przyszłych.

Innym ograniczeniem złożenia takiego wniosku jest wymóg, że stan faktyczny, okoliczności, które opisane są we wniosku nie mogą być jednocześnie (tzn. w dniu złożenia wniosku) rozpatrywane w już toczącym się postępowaniu podatkowym, kontroli podatkowej, postępowaniu kontrolnym organu kontroli skarbowej.

Ponadto w tym zakresie sprawa nie mogła być już wcześniej rozstrzygnięta co do jej istoty w drodze decyzji lub postanowienia organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej.

Za złożenie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna. Interpretacja podatkowa wydana na takiej podstawie nie będzie wywoływać żadnych skutków prawnych.
Wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej wymaga tego, aby problem umieszczony we wniosku bezpośrednio dotyczył sfery praw i obowiązków podatkowych wnioskodawcy.
Regulacja prawna dotycząca takiej sytuacji zawarta jest w art.14 b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.05.8.60 z późniejszymi zmianami).

W związku z tym pojawiła się wątpliwość czy na podstawie wydanej interpretacji podatkowej można podważyć wcześniej zapadłe decyzje w sprawach podatkowych?

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Podatki 2011

Zgodnie z tym, co orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku dnia 6 kwietnia 2011 roku (sygn. akt I SA/Bk 49/11, orzeczenie nieprawomocne) celem interpretacji podatkowych jest wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego, umożliwienie uzyskania od właściwych organów podatkowych informacji dotyczących zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W sprawie toczącej się przed WSA Skarżąca złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dotyczącej sprawy, która została już rozstrzygnięta decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego. Skarżąca dążyła do podważenia tej decyzji poprzez uzyskanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

W ocenie WSA interpretacja podatkowa nie może służyć do celu jakim jest podważenie wcześniej zapadłej decyzji w sprawach podatkowych. Interpretacja nie odnosi się bowiem do zdarzeń przeszłych. Wcześniejszą decyzję można zweryfikować za pomocą nadzwyczajnych środków prawnych m.in. stwierdzenia nieważności decyzji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?
Czy interpretacja podatkowa może być podstawą do zmiany wcześniejszej decyzji podatkowej?

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama