Umocowanie do reprezentacji należy wykazać przed fiskusem i przed sądem
REKLAMA
REKLAMA
Warunkiem wydania wyroku przez sąd administracyjny po wniesieniu skargi przez reprezentanta podatnika na niekorzystną interpretację przepisów jest ponowne wykazanie przed sądem prawidłowego umocowania do reprezentowania podatnika.
REKLAMA
Podatnicy często nie godzą się na to. Przykładem przegrania przez podatnika sporu w tej sprawie jest postanowienie NSA z 6 czerwca 2011 r. (sygn. akt II FSK 825/11).
Oto opis sporu i ostatecznego rozstrzygnięcia NSA.
WSA w Poznaniu, postanowieniem z 17 stycznia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 873/10), odrzucił, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi skargę spółki z o.o. na niekorzystną dla niej interpretację.
W uzasadnieniu sąd wskazał, że wezwano doradcę podatkowego będącego pełnomocnikiem spółki do usunięcia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania braków formalnych skargi poprzez:
- złożenie dokumentu wykazującego umocowanie osoby podpisanej pod pełnomocnictwem do reprezentowania strony skarżącej (wyciąg z KRS),
- nadesłanie poświadczonego odpisu pełnomocnictwa spełniającego warunki prawidłowego poświadczenia wynikające z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca1996r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2008r. Nr 73, poz. 443), t.j. poprzez podanie daty i miejsca poświadczenia odpisu.
Spółka, w skardze kasacyjnej wniosła o uchylenie postanowienia WSA w Poznaniu z 17 stycznia 2011 r.(sygn. akt I SA/Po 873/10) oraz o zasądzenie kosztów postępowania.
Zdaniem spółki, składając wniosek o wydanie interpretacji przedłożyła wraz z wnioskiem zarówno pełnomocnictwo, jak również dokument potwierdzający prawo do reprezentacji podatnika.
Dokumenty te zostały złożone do akt sprawy na etapie jej rozpatrywania przez Dyrektorem Izby Skarbowej w Poznaniu. Według strony nie ma żadnego przepisu, z którego miałby wynikać obowiązek strony do przedkładania odpisu z rejestru sądowego, jeżeli takie dokumenty znajdują się w aktach sprawy.
NSA nie uwzględnił skargi kasacyjnej.
NSA nie zgodził się z tezą, że złożenie w trakcie postępowania interpretacyjnego do akt administracyjnych odpisu z KRS-u pozbawiał WSA w Poznaniu uprawnienia do wzywania strony do złożenia tego dokumentu. NSA wskazał, że sposób reprezentacji spółki może zmieniać się w czasie, co związane jest z możliwością – np. zmian w składzie zarządu spółki.
Tym samym uzasadnione jest wezwanie o usunięcie braków skargi w postaci wykazania uprawnień do reprezentacji spółki osób podpisujących skargę czy pełnomocnictwo.
Polecamy: serwis Prawo dla firm
Polecamy: Jak rozliczać VAT w premie pieniężne?
NSA określił bardzo szerokie kompetencje sądów administracyjnym stwierdzając, że sąd w każdym wypadku jest uprawniony do wezwania do uzupełnienia braków skargi – do których zaliczył odpis z KRS i poświadczony odpis pełnomocnictwa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat