reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Kiedy korekta deklaracji wyłącza sankcje karne skarbowe

Kiedy korekta deklaracji wyłącza sankcje karne skarbowe

Korekty deklaracji i połączona z nimi płatność zaległości podatkowej, mająca prowadzić do niekaralności w świetle art. 16a KKS, nie chronią w pełni przed możliwymi sankcjami karnymi skarbowymi związanymi z błędami podatkowymi. Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 czerwca 2012 r.. Orzeczenie to komentuje Tomasz Rolewicz, starszy menedżer w Zespole ds. Postępowań Podatkowych PwC.

W przypadku tematyki karnej skarbowej zarówno orzecznictwo, jak i piśmiennictwo jest dość skąpe (w odróżnieniu do spraw czysto podatkowych). Dlatego tak istotne są nawet pojedyncze rozstrzygnięcia.

Sąd Najwyższy w powyższym postanowieniu wskazał, że uregulowana w art. 16a KKS instytucja uwalniającej od kary korekty deklaracji może wyłączyć jedynie karalność z tytułu czynu określonego w art. 56 KKS (który to przepis obejmuje swoim zakresem zachowania polegające na złożeniu deklaracji nieprawdziwych lub nierzetelnych), a nie wyłącza karalności z tytułu pozostałych czynów objętych innymi przepisami często w praktyce zarzucanymi w zbiegu (czyli równocześnie) z art. 56 KKS.

Zobacz: Ochrona podatnika

Dobrze ilustruje to poniższy przykład: organy podatkowe zarzucają jednocześnie popełnienie następujących czynów: 

- złożenie nierzetelnej deklaracji – art. 56 KKS,

- prowadzenie ksiąg podatkowych w sposób nierzetelny (art. 61 § 1 KKS) oraz

- wystawianie faktur w sposób nierzetelny (art. 62 § 2 KKS).

A zatem ma miejsce tzw. zbieg przestępstw.

W tej sytuacji, biorąc pod uwagę interpretację przepisów dokonaną w postanowieniu SN, korekta deklaracji i zapłata zaległości w trybie art. 16a KKS może uchronić wyłącznie przed karą z art. 56 KKS ale nie uchroni przed karą z pozostałych (zarzucanych jednocześnie) dwóch przepisów (a tam maksymalny wymiar kary grzywny jest także dość wysoki, choć nie ma już zagrożenia karą pozbawienia wolności).  

Takie stanowisko SN nie jest zaskoczeniem, ponieważ taką interpretację przepisów braliśmy pod uwagę już wcześniej. Obecnie została ona potwierdzona przez Sąd Najwyższy.

Korekta deklaracji i zapłata podatku nie zawsze wyklucza odpowiedzialność karną

Otrzymaliśmy zatem wyraźny sygnał, aby nie traktować instytucji korekty deklaracji jako swoistej „gwarancji niekaralności”.

W świetle tego postanowienia skutek korekty deklaracji (np. po kontroli podatkowej) może ograniczać się do zakończenia sporu z organami podatkowymi.

Natomiast wpływ korekty na odpowiedzialność karną skarbową będzie ograniczony – z jednej strony wyłączy odpowiedzialność z najbardziej rozpoznawalnego przepisu art. 56 KKS ale nadal pozostanie aktualne ryzyko odpowiedzialności karnej z pozostałych przepisów.

Organy podatkowe będą chętnie je stosować, powołując się na przedmiotowe postanowienie SN. 

Zobacz: Polski system podatkowy

Wybór przepisów 

Kodeks Karny Skarbowy

Art. 16a. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa lub ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65, z późn. zm.), korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama