Wynajem pokoi gościnnych a właściwość urzędu skarbowego
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym kryterium ustalania właściwości miejscowej urzędu skarbowego w sprawie podatku od towarów
i usług jest miejsce wykonywania czynności, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, a więc miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
REKLAMA
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług „działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych”.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej Podatnik posiada siedzibę firmy w miejscu zamieszkania, tj. w mieście X oraz dodatkowo wykonuje działalność gospodarczą w mieście Z. Posiada więc dwa miejsca wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Nie jest więc celowym przenoszenie się na 4 miesiące każdego roku do Urzędu Skarbowego w mieście Z, tj. urzędu, w którego właściwości jest wynajem pokoi w mieście Z, a następnie w pozostałe miesiące roku rozliczanie się w zakresie podatku VAT w urzędzie skarbowym zgodnym z adresem zamieszkania Podatnika.
Pomimo sezonowej działalności, która odbywa się w innej miejscowości, siedziba firmy Podatnika pozostaje
w dalszym ciągu w miejscu zamieszkania i tutaj również mogą odbywać się czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat