| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Właściwość urzędów skarbowych > Nowe wzory zaświadczeń podatkowych od 4 grudnia 2019 r.

Nowe wzory zaświadczeń podatkowych od 4 grudnia 2019 r.

Resort finansów przygotował nowe wzory zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe. Zmiany dostosowują formularze do nowych możliwości podpisywania przez organy podatkowe dokumentów wysyłanych w formie elektronicznej. Rozporządzenie wprowadzające nowe wzory weszło w życie 4 grudnia 2019 r.

Zmiany w zaświadczeniach wydawanych przez organy podatkowe

Nowe wzory wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 27 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2344), które weszło w życie 4 grudnia 2019 r.

Zakres zmian obejmuje treść rozporządzenia (tj. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2015 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe) oraz załączniki, tj.: następujących wzorów zaświadczeń podatkowych: ZAS-W, ZAS-S, ZAS-Z, ZAS-P, ZAS-SC, ZAS-HZ, ZAS-HZU, ZAS-DF, ZAS-DP i ZAS-KP oraz oświadczenia ORD-M.

Jeżeli chodzi o szczegóły, nadano nowe brzmienie §7 zmienianego rozporządzenia. Zmiana polega na tym, że nazwę: „podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP” zastąpiono nowymi rodzajami podpisu, tj. podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. W myśl nowego przepisu, zaświadczenie wydawane w formie dokumentu elektronicznego opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Oznacza to, że w nowych wzorach deklaracji uwzględniono zmiany wprowadzone art. 10 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1544) i art. 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 60).

Ponadto, wprowadzono zmianę w §10 ust. 2 pkt 1 i 2 o charakterze upraszczającym, polegającą na zniesieniu obowiązku pisemnego potwierdzania informacji przekazanych w formie faksu. Przepis §10 ust. 2 określa sposoby zwracania się przez organ podatkowy wydający zaświadczenie do innego organu o podanie informacji niezbędnej do wydania zaświadczenia. Przepis §10 ust. 2 pkt 1 i 2 przewiduje obowiązek przekazywania potwierdzenia (pisemnego lub elektronicznego) po przekazaniu informacji niezbędnej do wydania zaświadczenia w formie telefonicznej lub faksem.

O ile w przypadku formy telefonicznej, jak uzasadnia resort finansów wprowadzaną zmianę, takie potwierdzenie jest konieczne, o tyle w przypadku faksu mogło budzić wątpliwości. Forma faksu zbliżona jest w swej istocie do formy elektronicznej. Organ otrzymujący zaświadczenie jest w stanie bez problemu zidentyfikować nadawcę (numer faksu nadawcy), zatem nie zachodzą wątpliwości co do pochodzenia dokumentu. A zatem, wymaganie w takim przypadku dodatkowego potwierdzenia pisemnego lub elektronicznego stanowiło przejaw nadmiernego formalizmu.

Nowe wzory oświadczeń podatkowych

Nowy wzór zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości (ZAS-W), określony rozporządzeniem Ministra Finansów z 27 listopada 2019 r.

Polecamy: PODATKI 2020 – Komplet

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Zobacz: Wzory pozostałych oświadczeń określone rozporządzeniem

Zobacz: Formularze podatkowe

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów z 27 listopada 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 2344).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »