REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć profil zaufany?

Jak założyć profil zaufany?
Jak założyć profil zaufany?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profil zaufany to klucz do e-administracji, czyli wygodnego i bezpiecznego załatwiania spraw urzędowych bez wizyty w urzędzie. Jak założyć profil zaufany? Jakie sprawy urzędowe można załatwić?

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje:

Autopromocja

To na pewno trudne, drogie i niepotrzebne – jeśli należysz do grona sceptyków, musimy Cię rozczarować. Założenie (ale i korzystanie) z profilu zaufanego jest proste, bezpłatne i bardzo przydatne. Oto dowody!

Profil zaufany - miliony nie mogą się mylić

12 389 749 – dokładnie tylu Polaków ma już profil zaufany. Tylko w tym roku to grono powiększyło się o niemal 3,6 miliona osób. Co ma w sobie profil zaufany (PZ), że tak wielu chce go mieć?

- Dzięki profilowi zaufanemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Będąc w urzędzie, aby udowodnić, że my to my – musimy pokazać dowód osobisty. Online – wystarczy profil zaufany – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – PZ to klucz do e-usług. Dzięki niemu coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. To wygoda i oszczędność czasu – dodaje.

Jeśli chcielibyście zobaczyć przykładowy profil zaufany, nie da się. PZ-ta nie widać – to przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. To informacje, które umożliwiają potwierdzanie online naszej tożsamości. Dane, które zawiera profil zaufany są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. Możesz mieć tylko jeden potwierdzony profil zaufany. PZ jest ważny 3 lata, w dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tyle teorii, czas na nieco praktyki.

Profil zaufany - lista e-usług

Już wiecie, czym jest profil zaufany. Teraz na pewno chcielibyście się dowiedzieć, co dzięki niemu załatwicie. Lista e-usług, czyli spraw urzędowych, które można załatwić przez internet jest coraz dłuższa. Wszystkie znajdziecie na naszym portalu GOV.pl. Aby było jeszcze łatwiej je znaleźć - pogrupowaliśmy je w kategorie, takie jak np.: dokumenty i dane osobowe, edukacja, kierowcy i pojazdy, meldunek i wybory, nieruchomości i środowisko, podatki, praca i biznes, rodzina i małżeństwo, zaświadczenia i odpisy, czy zasiłki i pomoc finansowa. Przy każdej z e-usług znajdziecie napisany prostym językiem opis, jak z niej korzystać.

Oto tylko kilka najpopularniejszych e-usług:

Mając profil zaufany załatwicie dużo więcej, np.:

  • Rozliczycie e-PIT
  • Zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta
  • Zarejestrujecie się na szczepienie
  • Złożycie wniosek o 500+
  • Założycie działalność gospodarczą

i wiele więcej, a to wszystko nie ruszając się z domu – przez internet.

Profil zaufany - jak go założyć?

Już wiecie, czym jest profil zaufany, co dzięki niemu załatwicie, czas na informacje – jak go założyć.

A można to zrobić na trzy sposoby:

  1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
  2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.
  3. Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzecie – proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Poradzicie sobie z nim nawet jeśli nie jesteście (bo nie musicie być) asami internetu.  

Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziecie oczywiście na GOV.pl.

Profil zaufany istnieje od 2011 r.

Na koniec jeszcze garść statystyk. Profil zaufany (PZ) istnieje od 2011 r. i obchodzi w tym roku 10. urodziny. Wiele wskazuje też na to, że będzie to najlepszy rok w jego historii! W lipcu profil zaufany założyło 567 101 Polaków. A to oznacza, że każdego dnia tamtego miesiąca PZ zakładało średnio ponad 18 tysięcy osób!

Więcej profil zaufanych w jednym miesiącu Polacy założyli tylko w kwietniu tego roku (621 911) i w kwietniu 2020 r. (602 739).

W sierpniu (stan na 22 sierpnia 2021 r.) PZ założyło już 273 644 użytkowników, z czego tylko 2 sierpnia - 21 353 osób.

W sumie, od początku tego roku profil zaufany założyło dokładnie 3 567 318 osób.

Załóż profil zaufany już dziś! #ePolakpotrafi!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA