reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT w drodze korekty deklaracji w czasie trwania czynności sprawdzających

Odliczenie VAT w drodze korekty deklaracji w czasie trwania czynności sprawdzających

W lipcu ub.r. wykazaliśmy różnicę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu. W związku z tym zadzwoniła do nas pracownica urzędu skarbowego i poprosiła o faktury oraz rejestry VAT. Sprawdzanie dokumentów trwa już dwa miesiące, żadnego pisma o kontroli nie było. Teraz otrzymaliśmy duplikat faktury za czynsz + media z lipca (fakturę wysłano do nas wcześniej, odebrał ją pracownik za potwierdzeniem odbioru, ale zgubił). Musimy zatem skorygować deklarację VAT za lipiec, ale chyba nie możemy, bo trwa kontrola. Czy po jej zakończeniu będziemy mogli dokonać korekty?


Na wstępie należy wyjaśnić, że odliczanie podatku naliczonego jest uprawnieniem podatników, nie zaś ich obowiązkiem. A zatem w przedstawionej sytuacji nie mają Państwo obowiązku skorygowania deklaracji VAT-7 za lipiec w celu odliczenia nieodliczonego w ramach tej deklaracji VAT, lecz prawo do dokonania takiej korekty.

Ponadto uprawnienie do korygowania deklaracji VAT ulega zawieszeniu m.in. na czas trwania kontroli podatkowej w zakresie objętym kontrolą. W przedstawionej sytuacji nie została jednak wszczęta kontrola podatkowa, gdyż jej wszczęcie wymaga zawiadomienia o takim zamiarze (art. 282b § 1 ordynacji podatkowej). Wszczęcie kontroli następuje przez doręczenie kontrolowanemu lub tzw. pełnomocnikowi do spraw kontroli upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie legitymacji służbowej (art. 284 § 1 ordynacji podatkowej). W tej sytuacji działania organu podatkowego (w uproszczeniu pracowników urzędu skarbowego) stanowią weryfikację Państwa rozliczenia w ramach tzw. czynności sprawdzających. Zasady przeprowadzania tych czynności określają przepisy art. 272-280 ordynacji podatkowej. Ich przeprowadzanie nie wyłącza prawa do korygowania deklaracji podatkowych, w tym deklaracji VAT.

A zatem w przedstawionej sytuacji nie ma przeszkód, aby odliczyli Państwo w drodze korekty deklaracji VAT-7 za lipiec podatek nieodliczony ze względu na zagubienie faktury. Z dokonaniem takiej korekty nie muszą Państwo czekać do zakończenia czynności sprawdzających czy otrzymania zwrotu na rachunek bankowy. Nie ma jednak przeszkód, aby wstrzymali się Państwo przez pewien czas (np. do otrzymania zwrotu na rachunek bankowy) z dokonaniem przedmiotowego odliczenia. Jak wynika z pytania, duplikat faktury dotyczy zakupu mediów. W przypadku tych faktur o terminie odliczenia decyduje nie data otrzymania faktury lub jej duplikatu, ale termin płatności określony na fakturze, gdy zawiera ona informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>

Podsumowując, w przedstawionej sytuacji możecie Państwo odliczyć podatek naliczony, składając korektę deklaracji. Nie musicie czekać do zakończenia czynności sprawdzających przez organ podatkowy.

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

• art. 81b § 1 pkt 1, art. 272-280, art. 282b § 1 oraz art. 284 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),

• art. 86 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama