REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

Sebastian Bobrowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich tygodniach lutego mijają terminy pozwalające przedsiębiorcom przejść na kwartalne rozliczanie podatków. W przypadku podatku dochodowego jest to o tyle ważne, że przejścia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Czy warto to zrobić?

REKLAMA

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Na czym polega kwartalne rozliczanie podatków?


Podstawowa różnica pomiędzy miesięcznym, a kwartalnym sposobem rozliczania podatków polega na długości okresu, za który dokonuje się rozliczeń. Tym samym inna jest wysokość i częstotliwość wpłat na rzecz urzędu skarbowego. Szczegółowe różnice w przypadku podatku dochodowego i VAT-u opisane zostały poniżej.


Podatek dochodowy:

Kwartalny sposób rozliczania podatku dochodowego powoduje, że zaliczki należy wpłacać do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, czyli:

- do 20 kwietnia - za I kwartał,

- do 20 lipca za - II kwartał,

- do 20 października - za III kwartał,

- do 20 stycznia następnego roku - za IV kwartał.

Zamiast wpłacać ostatnią zaliczkę w danym roku podatkowym, do 20 stycznia przedsiębiorca może złożyć zeznanie roczne i wówczas zaliczkę płaci jako część podatku dochodowego wynikającego z tego zeznania.

Polecamy produkt: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF


Podatek VAT:

Analogicznie do podatku dochodowego wygląda sposób rozliczania kwartalnego VAT-u. Istotny jest także fakt, że rzadziej składa się wówczas deklaracje podatkowe. Rozliczenia i zapłaty VAT-u należy dokonać w następujących terminach:

- 25 kwietnia - za I kwartał,

- 25 lipca - za II kwartał,

- 25 października - za III kwartał,

- 25 stycznia następnego roku - za IV kwartał.

Kwartalne rozliczanie VAT sprawia, że w urzędzie skarbowym składa się deklarację o nazwie VAT-7K, zaś przy miesięcznych rozliczeniach obowiązuje formularz VAT-7. Dokumenty te jednak różnią się tylko nazwą.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.


Kwartalne rozliczanie podatków - dla kogo?


Z kwartalnego sposobu rozliczania podatków mogą korzystać tylko firmy posiadające status małego podatnika. Chodzi o firmy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1,2 mln euro (kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi - wynosi równowartość 45 tys. euro). Status małego podatnika mają także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność.


Kiedy i jak można przejść na kwartalne rozliczenia podatków?


Dla podatku dochodowego:

Przejście na kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy jest możliwe tylko raz w roku - do 20 lutego. Można to zrobić na dwa sposoby.

Najprostszym z nich jest złożenie aktualizacji wpisu do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1. Jako rodzaj wniosku należy podać „zmiana wpisu”, wypełnić obowiązkowe dane (takie jak: numer NIP, PESEL, REGON i inne dane przedsiębiorcy) oraz postawić krzyżyk w polu 19. Forma wpłaty zaliczki, a następnie wybrać zaliczki kwartalne. Można również wysłać napisane przez siebie zawiadomienie o przejściu na kwartalne okresy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Jeśli w trakcie roku przedsiębiorca utraci status małego podatnika, powrót do opłacania miesięcznych zaliczek następuje od następnego roku podatkowego.


Dla podatku VAT:

Przedsiębiorcy mają w ciągu roku cztery możliwości przejścia na kwartalne okresy rozliczeń podatku VAT. Ogólna zasada mówi, że przejście na VAT kwartalny jest możliwe do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. Najbliższy termin mija 25 lutego 2013 r, a kolejna za 4 miesiące.

Zmianę należy zgłosić składając formularz VAT-R (wersja 11). Na formularzu należy zaznaczyć poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51 oraz poz. 55 zaznaczając za który kwartał złożona zostanie pierwsza deklaracja. Przejście z powrotem na miesięczne rozliczanie podatku VAT jest możliwe dopiero po upływie pełnych 4 kwartałów rozliczeniowych.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.


Wady i zalety rozliczeń kwartalnych

REKLAMA


Przejście na kwartalne rozliczanie podatków jest korzystne w przypadku większości przedsiębiorców. Taki sposób rozliczeń oznacza bowiem dłuższy czas dysponowania gotówką, którą przy rozliczeniu miesięcznym należałoby wpłacić do urzędu. Ważna jest także oszczędność czasu - przedsiębiorca rzadziej dokonuje rozliczeń, rzadziej wykonuje przelewy na konta bankowe urzędów i rzadziej składa deklaracje. Nadwyżkę finansową można przeznaczyć na krótkoterminową inwestycję, np. zakup towaru lub w dowolny inny sposób.

W przypadku VAT-u zaletą jest dłuższy czas na rozliczenie podatku. Ustawa o VAT mówi, że podatek VAT można odliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę VAT lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Co za tym idzie, kwartalny VAT sprawia, że znacznie wydłuża się czas w którym można odliczyć VAT od otrzymanej faktury.

Kwartalne podatki mogą mieć jednak także wady. Przejście na kwartalne rozliczanie VAT-u może być niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy wykazują nadpłaty - wówczas zwrot podatku nastąpi później, niż w przypadku rozliczenia miesięcznego.

Dla niektórych przedsiębiorców wadą kwartalnych podatków może być konieczność przelewania na rzecz urzędów sporych kwot, które trzeba być w stanie zgromadzić co kwartał. Innymi słowy, kwartalne podatki wymagają dyscypliny w zarządzaniu finansami. Ten problem można jednak rozwiązać. Wystarczy założyć oddzielny rachunek bankowy, na który przedsiębiorca regularnie przelewa kwoty na poczet podatku. Wówczas nie ma obaw, że zabraknie środków na opłacenie podatków. Oczywiście, taki rachunek może być kontem oszczędnościowym z wyższym oprocentowaniem niż podstawowy rachunek firmowy.

Oto podsumowanie wad i zalet kwartalnego rozliczania podatków:

Zalety

Wady

+ PIT i VAT: większa wygoda (zamiast 12 rozliczeń dla jednego podatku w roku, tylko cztery)

- PIT i VAT: kwartalne rozliczenia wymagają dyscypliny i pilnowania tego, by po zakończeniu kwartału dysponować sumą potrzebną do zapłacenia podatku

+ PIT i VAT: odroczona zapłata podatku nawet o 3 miesiące (co daje możliwość wykorzystania tych środków na bieżące wydatki, inwestycje)

- tylko VAT: kwartalne rozliczenia są niekorzystne dla przedsiębiorców wykazujących nadpłaty podatku VAT, gdyż opóźniają możliwość wnioskowania o zwrot podatku VAT

+ PIT i VAT: możliwość zarabiania na podatku (należny podatek można odkładać np. na lokatę lub inny, oprocentowany rachunek)

+ tylko VAT: przedłużona możliwość odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych z ok. 3 miesięcy od otrzymania do nawet 9 miesięcy

+ tylko VAT: kwartalny VAT wiąże się z możliwością korzystania z metody kasowej (wówczas termin zobowiązania podatkowego jest uzależniony od momentu zapłaty, a nie wystawienia faktury)

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA