Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega kwartalne rozliczanie podatków?
Podstawowa różnica pomiędzy miesięcznym, a kwartalnym sposobem rozliczania podatków polega na długości okresu, za który dokonuje się rozliczeń. Tym samym inna jest wysokość i częstotliwość wpłat na rzecz urzędu skarbowego. Szczegółowe różnice w przypadku podatku dochodowego i VAT-u opisane zostały poniżej.
Podatek dochodowy:
Kwartalny sposób rozliczania podatku dochodowego powoduje, że zaliczki należy wpłacać do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, czyli:
- do 20 kwietnia - za I kwartał,
- do 20 lipca za - II kwartał,
- do 20 października - za III kwartał,
- do 20 stycznia następnego roku - za IV kwartał.
Zamiast wpłacać ostatnią zaliczkę w danym roku podatkowym, do 20 stycznia przedsiębiorca może złożyć zeznanie roczne i wówczas zaliczkę płaci jako część podatku dochodowego wynikającego z tego zeznania.
Polecamy produkt: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF
Podatek VAT:
Analogicznie do podatku dochodowego wygląda sposób rozliczania kwartalnego VAT-u. Istotny jest także fakt, że rzadziej składa się wówczas deklaracje podatkowe. Rozliczenia i zapłaty VAT-u należy dokonać w następujących terminach:
- 25 kwietnia - za I kwartał,
- 25 lipca - za II kwartał,
- 25 października - za III kwartał,
- 25 stycznia następnego roku - za IV kwartał.
Kwartalne rozliczanie VAT sprawia, że w urzędzie skarbowym składa się deklarację o nazwie VAT-7K, zaś przy miesięcznych rozliczeniach obowiązuje formularz VAT-7. Dokumenty te jednak różnią się tylko nazwą.
Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.
Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.
Kwartalne rozliczanie podatków - dla kogo?
Z kwartalnego sposobu rozliczania podatków mogą korzystać tylko firmy posiadające status małego podatnika. Chodzi o firmy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1,2 mln euro (kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi - wynosi równowartość 45 tys. euro). Status małego podatnika mają także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność.
Kiedy i jak można przejść na kwartalne rozliczenia podatków?
Dla podatku dochodowego:
Przejście na kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy jest możliwe tylko raz w roku - do 20 lutego. Można to zrobić na dwa sposoby.
Najprostszym z nich jest złożenie aktualizacji wpisu do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1. Jako rodzaj wniosku należy podać „zmiana wpisu”, wypełnić obowiązkowe dane (takie jak: numer NIP, PESEL, REGON i inne dane przedsiębiorcy) oraz postawić krzyżyk w polu 19. Forma wpłaty zaliczki, a następnie wybrać zaliczki kwartalne. Można również wysłać napisane przez siebie zawiadomienie o przejściu na kwartalne okresy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.
Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG
Jeśli w trakcie roku przedsiębiorca utraci status małego podatnika, powrót do opłacania miesięcznych zaliczek następuje od następnego roku podatkowego.
Dla podatku VAT:
Przedsiębiorcy mają w ciągu roku cztery możliwości przejścia na kwartalne okresy rozliczeń podatku VAT. Ogólna zasada mówi, że przejście na VAT kwartalny jest możliwe do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. Najbliższy termin mija 25 lutego 2013 r, a kolejna za 4 miesiące.
Zmianę należy zgłosić składając formularz VAT-R (wersja 11). Na formularzu należy zaznaczyć poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51 oraz poz. 55 zaznaczając za który kwartał złożona zostanie pierwsza deklaracja. Przejście z powrotem na miesięczne rozliczanie podatku VAT jest możliwe dopiero po upływie pełnych 4 kwartałów rozliczeniowych.
Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.
Wady i zalety rozliczeń kwartalnych
REKLAMA
Przejście na kwartalne rozliczanie podatków jest korzystne w przypadku większości przedsiębiorców. Taki sposób rozliczeń oznacza bowiem dłuższy czas dysponowania gotówką, którą przy rozliczeniu miesięcznym należałoby wpłacić do urzędu. Ważna jest także oszczędność czasu - przedsiębiorca rzadziej dokonuje rozliczeń, rzadziej wykonuje przelewy na konta bankowe urzędów i rzadziej składa deklaracje. Nadwyżkę finansową można przeznaczyć na krótkoterminową inwestycję, np. zakup towaru lub w dowolny inny sposób.
W przypadku VAT-u zaletą jest dłuższy czas na rozliczenie podatku. Ustawa o VAT mówi, że podatek VAT można odliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę VAT lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Co za tym idzie, kwartalny VAT sprawia, że znacznie wydłuża się czas w którym można odliczyć VAT od otrzymanej faktury.
Kwartalne podatki mogą mieć jednak także wady. Przejście na kwartalne rozliczanie VAT-u może być niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy wykazują nadpłaty - wówczas zwrot podatku nastąpi później, niż w przypadku rozliczenia miesięcznego.
Dla niektórych przedsiębiorców wadą kwartalnych podatków może być konieczność przelewania na rzecz urzędów sporych kwot, które trzeba być w stanie zgromadzić co kwartał. Innymi słowy, kwartalne podatki wymagają dyscypliny w zarządzaniu finansami. Ten problem można jednak rozwiązać. Wystarczy założyć oddzielny rachunek bankowy, na który przedsiębiorca regularnie przelewa kwoty na poczet podatku. Wówczas nie ma obaw, że zabraknie środków na opłacenie podatków. Oczywiście, taki rachunek może być kontem oszczędnościowym z wyższym oprocentowaniem niż podstawowy rachunek firmowy.
Oto podsumowanie wad i zalet kwartalnego rozliczania podatków:
Zalety |
Wady |
+ PIT i VAT: większa wygoda (zamiast 12 rozliczeń dla jednego podatku w roku, tylko cztery) |
- PIT i VAT: kwartalne rozliczenia wymagają dyscypliny i pilnowania tego, by po zakończeniu kwartału dysponować sumą potrzebną do zapłacenia podatku |
+ PIT i VAT: odroczona zapłata podatku nawet o 3 miesiące (co daje możliwość wykorzystania tych środków na bieżące wydatki, inwestycje) |
- tylko VAT: kwartalne rozliczenia są niekorzystne dla przedsiębiorców wykazujących nadpłaty podatku VAT, gdyż opóźniają możliwość wnioskowania o zwrot podatku VAT |
+ PIT i VAT: możliwość zarabiania na podatku (należny podatek można odkładać np. na lokatę lub inny, oprocentowany rachunek) |
|
+ tylko VAT: przedłużona możliwość odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych z ok. 3 miesięcy od otrzymania do nawet 9 miesięcy |
|
+ tylko VAT: kwartalny VAT wiąże się z możliwością korzystania z metody kasowej (wówczas termin zobowiązania podatkowego jest uzależniony od momentu zapłaty, a nie wystawienia faktury) |
Sebastian Bobrowski
Dyrektor Finansowy inFakt
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat