REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadchodzą terminy przejścia na podatki kwartalne - czy warto?

Sebastian Bobrowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich tygodniach lutego mijają terminy pozwalające przedsiębiorcom przejść na kwartalne rozliczanie podatków. W przypadku podatku dochodowego jest to o tyle ważne, że przejścia można dokonać tylko raz w roku – do 20 lutego. Czy warto to zrobić?

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Na czym polega kwartalne rozliczanie podatków?


Podstawowa różnica pomiędzy miesięcznym, a kwartalnym sposobem rozliczania podatków polega na długości okresu, za który dokonuje się rozliczeń. Tym samym inna jest wysokość i częstotliwość wpłat na rzecz urzędu skarbowego. Szczegółowe różnice w przypadku podatku dochodowego i VAT-u opisane zostały poniżej.


Podatek dochodowy:

Kwartalny sposób rozliczania podatku dochodowego powoduje, że zaliczki należy wpłacać do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, czyli:

- do 20 kwietnia - za I kwartał,

- do 20 lipca za - II kwartał,

- do 20 października - za III kwartał,

- do 20 stycznia następnego roku - za IV kwartał.

Zamiast wpłacać ostatnią zaliczkę w danym roku podatkowym, do 20 stycznia przedsiębiorca może złożyć zeznanie roczne i wówczas zaliczkę płaci jako część podatku dochodowego wynikającego z tego zeznania.

Polecamy produkt: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF


Podatek VAT:

Analogicznie do podatku dochodowego wygląda sposób rozliczania kwartalnego VAT-u. Istotny jest także fakt, że rzadziej składa się wówczas deklaracje podatkowe. Rozliczenia i zapłaty VAT-u należy dokonać w następujących terminach:

- 25 kwietnia - za I kwartał,

- 25 lipca - za II kwartał,

- 25 października - za III kwartał,

- 25 stycznia następnego roku - za IV kwartał.

Kwartalne rozliczanie VAT sprawia, że w urzędzie skarbowym składa się deklarację o nazwie VAT-7K, zaś przy miesięcznych rozliczeniach obowiązuje formularz VAT-7. Dokumenty te jednak różnią się tylko nazwą.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Jaka stawka VAT na sprzedaż kawy i herbaty od 1 kwietnia 2013 r.


Kwartalne rozliczanie podatków - dla kogo?


Z kwartalnego sposobu rozliczania podatków mogą korzystać tylko firmy posiadające status małego podatnika. Chodzi o firmy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1,2 mln euro (kwota limitu jest niższa m.in. dla przedsiębiorstw maklerskich i zarządzających funduszami inwestycyjnymi - wynosi równowartość 45 tys. euro). Status małego podatnika mają także przedsiębiorcy rozpoczynający działalność.


Kiedy i jak można przejść na kwartalne rozliczenia podatków?


Dla podatku dochodowego:

Przejście na kwartalne opłacanie zaliczek na podatek dochodowy jest możliwe tylko raz w roku - do 20 lutego. Można to zrobić na dwa sposoby.

Najprostszym z nich jest złożenie aktualizacji wpisu do CEIDG za pomocą formularza CEIDG-1. Jako rodzaj wniosku należy podać „zmiana wpisu”, wypełnić obowiązkowe dane (takie jak: numer NIP, PESEL, REGON i inne dane przedsiębiorcy) oraz postawić krzyżyk w polu 19. Forma wpłaty zaliczki, a następnie wybrać zaliczki kwartalne. Można również wysłać napisane przez siebie zawiadomienie o przejściu na kwartalne okresy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Jeśli w trakcie roku przedsiębiorca utraci status małego podatnika, powrót do opłacania miesięcznych zaliczek następuje od następnego roku podatkowego.


Dla podatku VAT:

Przedsiębiorcy mają w ciągu roku cztery możliwości przejścia na kwartalne okresy rozliczeń podatku VAT. Ogólna zasada mówi, że przejście na VAT kwartalny jest możliwe do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, od którego przedsiębiorca chce rozliczać się kwartalnie. Najbliższy termin mija 25 lutego 2013 r, a kolejna za 4 miesiące.

Zmianę należy zgłosić składając formularz VAT-R (wersja 11). Na formularzu należy zaznaczyć poz. 44 punkt nr 1 i poz. 51 oraz poz. 55 zaznaczając za który kwartał złożona zostanie pierwsza deklaracja. Przejście z powrotem na miesięczne rozliczanie podatku VAT jest możliwe dopiero po upływie pełnych 4 kwartałów rozliczeniowych.

Przechowywanie paragonów (rolek kasowych) w 2013 r.


Wady i zalety rozliczeń kwartalnych


Przejście na kwartalne rozliczanie podatków jest korzystne w przypadku większości przedsiębiorców. Taki sposób rozliczeń oznacza bowiem dłuższy czas dysponowania gotówką, którą przy rozliczeniu miesięcznym należałoby wpłacić do urzędu. Ważna jest także oszczędność czasu - przedsiębiorca rzadziej dokonuje rozliczeń, rzadziej wykonuje przelewy na konta bankowe urzędów i rzadziej składa deklaracje. Nadwyżkę finansową można przeznaczyć na krótkoterminową inwestycję, np. zakup towaru lub w dowolny inny sposób.

W przypadku VAT-u zaletą jest dłuższy czas na rozliczenie podatku. Ustawa o VAT mówi, że podatek VAT można odliczyć w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę VAT lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Co za tym idzie, kwartalny VAT sprawia, że znacznie wydłuża się czas w którym można odliczyć VAT od otrzymanej faktury.

Kwartalne podatki mogą mieć jednak także wady. Przejście na kwartalne rozliczanie VAT-u może być niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy wykazują nadpłaty - wówczas zwrot podatku nastąpi później, niż w przypadku rozliczenia miesięcznego.

Dla niektórych przedsiębiorców wadą kwartalnych podatków może być konieczność przelewania na rzecz urzędów sporych kwot, które trzeba być w stanie zgromadzić co kwartał. Innymi słowy, kwartalne podatki wymagają dyscypliny w zarządzaniu finansami. Ten problem można jednak rozwiązać. Wystarczy założyć oddzielny rachunek bankowy, na który przedsiębiorca regularnie przelewa kwoty na poczet podatku. Wówczas nie ma obaw, że zabraknie środków na opłacenie podatków. Oczywiście, taki rachunek może być kontem oszczędnościowym z wyższym oprocentowaniem niż podstawowy rachunek firmowy.

Oto podsumowanie wad i zalet kwartalnego rozliczania podatków:

Zalety

Wady

+ PIT i VAT: większa wygoda (zamiast 12 rozliczeń dla jednego podatku w roku, tylko cztery)

- PIT i VAT: kwartalne rozliczenia wymagają dyscypliny i pilnowania tego, by po zakończeniu kwartału dysponować sumą potrzebną do zapłacenia podatku

+ PIT i VAT: odroczona zapłata podatku nawet o 3 miesiące (co daje możliwość wykorzystania tych środków na bieżące wydatki, inwestycje)

- tylko VAT: kwartalne rozliczenia są niekorzystne dla przedsiębiorców wykazujących nadpłaty podatku VAT, gdyż opóźniają możliwość wnioskowania o zwrot podatku VAT

+ PIT i VAT: możliwość zarabiania na podatku (należny podatek można odkładać np. na lokatę lub inny, oprocentowany rachunek)

+ tylko VAT: przedłużona możliwość odliczenia podatku VAT z faktur zakupowych z ok. 3 miesięcy od otrzymania do nawet 9 miesięcy

+ tylko VAT: kwartalny VAT wiąże się z możliwością korzystania z metody kasowej (wówczas termin zobowiązania podatkowego jest uzależniony od momentu zapłaty, a nie wystawienia faktury)

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

REKLAMA