Odliczenie VAT przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z orzeczeniem WSA w Gdańsku w wyroku z 17 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 383/13) podatnik ma pełne prawo do odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego przeznaczonego na nagrodę.
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie podatnik (wnioskodawca) wskazał, że jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej. W poprzednim roku zorganizował dla swoich partnerów handlowych kupujących jego produkty konkurs na największą ilość zakupionych produktów. Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięzcy w poszczególnych kategoriach produktowych otrzymali nagrodę w postaci samochodu osobowego marki Citroen C-3. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło w październiku 2012 r. Na dwa-cztery tygodnie przed ogłoszeniem wyników spółka kupiła samochody przeznaczone na nagrody. Między zakupem a wydaniem samochodów zwycięzcom konkursu nie były one w żaden sposób używane przez spółkę. Stały na parkingu w takim stanie, w jakim zostały odebrane z salonu. W związku z wydaniem samochodu została wystawiona faktura wewnętrzna. Sprzedaż produktów na rzecz partnerów handlowych jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Czy w takiej sytuacji podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości? Według podatnika tak. Jednak organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Stwierdził, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, w odniesieniu do każdego z trzech samochodów ujętych we wniosku.
WSA w Gdańsku nie przychylił się jednak do opinii organu podatkowego. Poparł w tej sprawie podatnika, argumentując swoje stanowisko w następujący sposób:
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2012 r. [obecnie do 31 grudnia 2013 r.], w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.
Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.
Pełne odliczenie VAT przy samochodach typu pick-up
Jak stanowi ust. 2 pkt 7 powyższego artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Sprzedaż samochodu ze zwolnieniem z VAT - korekta VAT naliczonego
(...) To z kolei prowadzi do wniosku, że interpretacja budzącego między stronami kontrowersje przepisu, w taki sposób, iż ograniczenie nie dotyczy tylko podatników, których przedmiotem działalności jest odprzedaż samochodów, jest nieuprawniona. W ocenie Sądu z decyzji wynika, że ograniczenie odliczenia jest wyłączone ze względu na cel, jakim kierował się podatnik przy zakupie samochodu, a nie ze względu na charakter, przedmiot, rodzaj prowadzonej działalności. Żadna z tych kategorii nie została bowiem zamieszczona w art. 2 lit. a) decyzji.
(...) użyty w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) termin „odprzedaż” obejmuje takie rodzaje działalności gospodarczej podatnika, w ramach których nabywane samochody (pojazdy), o jakich mowa w art. 86 ust. 3 ustawy są - jako towary handlowe - przeznaczone do ich dalszego zbycia.
Możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia takich samochodów (pojazdów) przez podatników, których przedmiotem działalności jest szeroko pojęte ich zbywanie jako towarów handlowych, nie jest zatem ograniczona normą art. 86 ust. 3 u.p.t.u., a jedynie zasadami wynikającymi z art. 86 ust. 1 w zw. z art. 90 u.p.t.u., czyli zakresem związku ich nabycia z wykorzystaniem ich w działalności opodatkowanej.
Samochód w leasingu - odliczenie VAT
REKLAMA
Nieuzasadnionym ekonomicznie byłoby bowiem różnicowanie - w zakresie prawa odliczenia podatku naliczonego - sytuacji prawnej podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu samochodów określonych w art. 86 ust. 3 u.p.t.u. w celu ich odprzedaży oraz podatników, których przedmiotem działalności jest nabywanie tych pojazdów w celu realizacji innych form ich zbycia.
Bezpodstawnym zatem byłoby pozbawianie Spółki w niniejszej sprawie pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabywania przez nią samochodów osobowych, które jako towary o charakterze obrotowym (handlowym), przeznaczone są do zbycia w ramach wykonywanych przez podatnika opodatkowanych czynności usługowych.
Zdaniem Sądu wskazać należy także na rzecz następującą. Brzmienie przepisów krajowych, jak i upoważnienie zawarte w decyzji, ma na celu ograniczenie możliwości dokonywania odliczenia z tytułu wydatków na artykuły, które mogą służyć nie tylko działalności gospodarczej, lecz także prywatnym potrzebom podatnika. Analiza przedstawionego we wniosku stanu faktycznego prowadzi do wniosku, iż zakupione samochody osobowe nie będą wykorzystywane dla celów działalności podatnika, tym bardziej więc nie będą one mogły służyć celom prywatnym podatnika.
Zapraszamy na forum o podatku VAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat