| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Zasady ewidencji za pomocą kas rejestrujących - prawnicy i lekarze

Usługi prawne oraz usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są wyłączone ze zwolnienia z ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. W związku z tym przekroczenie kwot uprawniających do korzystania ze zwolnienia zobowiązuje zarówno prawników, jak i lekarzy do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.


Zasady ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych


Podatnicy świadczący usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz świadczący usługi prawne, począwszy od 1 maja 2011 r., zaczęli podlegać ogólnym zasadom ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Natomiast rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. poz. 1382) kontynuuje zasady stosowania kas z 2011 r.

A zatem podatnicy, którzy w 2012 r. przekroczyli obrót 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, są obowiązani do prowadzenia ewidencji za pomocą kas. Obowiązek ten dotyczy podmiotów świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz usługi prawne.

Kasy fiskalne 2013 / 2014 - ewidencja oczywistych pomyłek

Nazwa towaru lub usługi na paragonie fiskalnym

Prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny, co wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń. Jednocześnie jednak zgodnie z art. 111 ust. 8 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych może zwolnić, w drodze rozporządzenia, na czas określony, niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z ww. obowiązku oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa.


Usługi ochrony zdrowia i usługi prawne


Obecnie usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), a także usługi prawne (z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P - ex 69.10.1) są wyłączone ze zwolnienia. Zatem przekroczenie kwot uprawniających do korzystania ze zwolnienia zobowiązuje zarówno lekarzy, jak i prawników do prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących.

Kasy fiskalne 2013 - Poradnik

Dodatkowo rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r. poz. 1382), kontynuując powszechność obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych, wprowadziło m.in. regulację (por. § 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 7 ust. 2 i 3 rozporządzenia) obligującą do rozpoczęcia ewidencjonowania z dniem 1 marca 2013 r. podatników, którzy w 2012 r. przekroczyli obrót 20 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i nie mogą korzystać z innych tytułów zwolnieniowych. Zmiana polegająca na obniżeniu kwoty obrotu uprawniającego do zwolnienia z 40 000 zł do 20 000 zł (dla podatników kontynuujących prowadzenie działalności gospodarczej) wynikała przy tym z koncepcji systematycznego i stopniowego ograniczania odstępstw od docelowego rozwiązania przyjętego w ustawie o podatku od towarów i usług, jakim jest powszechny charakter prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez podatników prowadzących sprzedaż na rzecz osób fizycznych wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »