reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Kasa fiskalna nawet po jednej dużej transakcji

Zwolnienie podmiotowe z VAT traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł. Może to nastąpić nawet po jednej transakcji. Najczęstszym przypadkiem jest tu sprzedaż używanego samochodu firmowego osobie fizycznej.


Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 8 października 2013 r.


Nawet jednorazowa sprzedaż może oznaczać obowiązek instalowania kasy fiskalnej


Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa kredytowego. Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wartość obrotów. Sprzedaży dokonuję na rzecz jednej instytucji - osoby prawnej. Ponieważ nie prowadzę sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie posiadam kasy fiskalnej. Ostatnio jednak sprzedałam samochód, będący środkiem trwałym, na rzecz osoby fizycznej. Sprzedaż o wartości 24 000 zł udokumentowałam rachunkiem. Nie zamierzam więcej dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czy w związku z tą sprzedażą mam obowiązek zainstalowania kasy?

Nie ma Pani obowiązku zainstalowania kasy rejestrującej w związku ze sprzedażą samochodu. Obowiązek zainstalowania kasy pojawi się natomiast z chwilą dokonania kolejnej transakcji sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

Obowiązek instalacji kasy fiskalnej dotyczy wszystkich podatników, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują sprzedaży na rzecz określonych odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia kas fiskalnych przewiduje jednak liczne zwolnienia.

Z obowiązku wprowadzenia kasy fiskalnej zwalnia się m.in. podatników, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 20 000 zł. Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł.

Amortyzacja środka trwałego używanego sezonowo

Wycena środka trwałego wprowadzonego do ewidencji

Zwolnieni z obowiązku prowadzenia kas są również podatnicy rozpoczynający po 31 grudnia 2012 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywana kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w kwocie 20 000 zł, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama