| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Wystawianie faktur powtarzalnych

Wystawianie faktur powtarzalnych

Przedsiębiorstwa, biura rachunkowe, urzędy czy spółdzielnie łączy wiele, ale na pewno to, że każdy z wymienionych podmiotów wystawia powtarzające się faktury. Sytuacja ta ma miejsce wszędzie tam, gdzie dokumenty wystawiane są nie na podstawie tego, co w danej chwili zostało sprzedane, a cyklicznie, w odniesieniu np. do świadczonych usług stałych.

Nowe zasady odliczania VAT od samochodów


Ta sama cena i jeden odbiorca


Usługi stałe charakteryzują się dwoma zasadniczymi parametrami. Posiadają niezmienną cenę, przynajmniej na przestrzeni pewnego okresu czasu, oraz dokładnie tych samych odbiorców. Istotne jest zatem, by, z punktu widzenia automatyzacji procesów zachodzących w firmie czy instytucji, zadbać o możliwość wystawiania tzw. dokumentów powtarzalnych.


Szablon jako element bazowy


Faktury powtarzalne są generowane na podstawie przyjętego szablonu. Z miesiąca na miesiąc czy z tygodnia na tydzień są identyczne. Zmianie ulega jedynie data. Automatyczną możliwość wystawiania tego typu dokumentów zapewniają najlepsze programy do fakturowania. Zazwyczaj polega to na tym, że podczas wystawiania pierwszego dokumentu, możemy utworzyć wzór, wg którego aplikacja będzie wystawiać następne faktury, w kolejnych, zadanych okresach czasu.

Kiedy nabywca może żądać zmiany faktury


Odpowiedzialność użytkownika


Możliwość definiowania dokumentów powtarzalnych, oprócz automatyzacji procesów i oczywistej oszczędności czasu, niesie ze sobą jeszcze jeden, niemniej istotny aspekt. Zwalnia użytkownika z obowiązku pamiętania o konieczności wystawiania ww. faktur, sprowadzając wymaganą interakcję do absolutnego minimum, tj. do potwierdzania automatycznie sugerowanych operacji, wg wcześniej zdefiniowanych szablonów, za zadane okresy. Dobre programy do fakturowania oferują również możliwość automatycznego wysyłania wystawionych w ten sposób faktur na adres e-mail, który został przypisany do nabywcy.

Systemy finansowo-księgowe - jak poradzić sobie z wyborem?

Zapraszamy na forum o podatkach i rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »