REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dokumenty uprawniają do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy z tytułu dokonanego eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Jabłecka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nabywamy w Polsce wyroby akcyzowe zharmonizowane. Zamierzamy je przeznaczyć głównie na eksport. Jakie dokumenty są wymagane, aby następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy? Eksport tych wyrobów będzie dokonywany transportem kolejowym lub transportem drogowym w procedurze tranzytu. Czy taki zwrot w ogóle nam przysługuje?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Państwa spółce przysługuje zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy od przeznaczonych na eksport wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Muszą Państwo jedynie spełnić określone w rozporządzeniu wykonawczym warunki, przedstawić odpowiednie dokumenty. Stanowisko takie reprezentują również sądy administracyjne. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Z pytania wynika, że Państwa firma dokonuje nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Nie podaje, jakiego rodzaju są to wyroby. Zatem nabywając w Polsce tego typu wyroby, firma jest zobowiązana zapłacić akcyzę. Następnie wyroby będą przeznaczone na eksport. Z tego tytułu Państwa firma chce później wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy. Nie podają Państwo w pytaniu, czy są podatnikiem podatku akcyzowego, czy też nie.

Jest to o tyle ważna i kontrowersyjna kwestia, że organy celne stoją na stanowisku, iż podmiotowi, który nie jest podatnikiem akcyzy, zwrot akcyzy z tytułu wyeksportowania wyrobów nie przysługuje. Nie wynika to jednak bezpośrednio z przepisów prawa, co potwierdzają w wydawanych przez siebie wyrokach sądy administracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakkolwiek by rozpatrywać te kwestie, zwrot akcyzy podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje.

Z przepisu art. 60 ust. 1 ustawy o akcyzie wynika, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu.

REKLAMA

Zwrot przysługuje również w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwrotowi nie podlega jedynie akcyza od dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu wyrobów oznaczonych znakami akcyzy.

Naczelnik urzędu celnego dokonuje weryfikacji wniosku, uwzględniając w szczególności dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy w państwach członkowskich lub eksport.

Ważne!

Zwrot akcyzy przysługuje z tytuł dostarczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona w Polsce. Zwrot przysługuje również w przypadku eksportu takich wyrobów z zapłaconą w Polsce akcyzą.

Przez eksport należy rozumieć wywóz wyrobów akcyzowych z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

Kwestie dotyczące zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w przypadku eksportu tych wyrobów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. W myśl przepisu § 5 tego rozporządzenia, w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju przysługuje podatnikowi, który:

• dokonał zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium kraju;

• dokonał eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą;

• posiada dokument odprawy celnej SAD potwierdzający wywóz wyrobów z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

W przepisie § 6 ust. 2 cytowanego rozporządzenia określono dokumenty, które należy dołączyć (w szczególności) do wniosku o zwrot akcyzy:

• dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju;

• dokument SAD potwierdzony przez graniczny urząd celny;

• faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu.

 

Z przepisów tych wynika, że fakt eksportu powinien być potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej, zaś zwrot przysługuje podatnikowi, który dokonał wywozu wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej. Granicznym urzędem celnym jest urząd celny, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

Ważne!

Do wniosku o zwrot akcyzy należy dołączyć dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju; dokument SAD potwierdzony przez graniczny urząd celny; faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu.

Odnosząc się do problemu, który poruszyliśmy na wstępie, dotyczącego statusu Państwa jako podatnika, należy wyjaśnić, iż zwrot przysługuje podmiotowi, który wyeksportował wyroby akcyzowe zharmonizowane, od których akcyza została zapłacona w Polsce.

Urzędy celne kwestionują to uprawnienie. Uważają, że prawo do zwrotu mają tylko podatnicy podatku akcyzowego. Jest to bardzo krzywdzące dla ogółu podatników. Ponadto urzędy celne w ten sposób usiłują samodzielnie dokonać zawężenia grupy podmiotów uprawnionych do zwrotu akcyzy zapłaconej w Polsce od wyrobów przeznaczonych na eksport.

Nie podali Państwo w pytaniu informacji, czy są podatnikiem akcyzy, czy też nie. Bez względu jednak na to, zwrot po spełnieniu warunków formalnych określonych w rozporządzeniu Państwu przysługuje.

Stanowisko takie potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku 7 lipca 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1457/06. W tezie wyroku czytamy, że jeśli spółka niebędąca podatnikiem akcyzy nabyła na terytorium Polski wyrób akcyzowy zharmonizowany, a w cenie nabycia tego wyrobu zawarta była akcyza, to w przypadku eksportu tych wyrobów spółka jest uprawniona do zwrotu akcyzy uiszczonej w cenie nabycia po spełnieniu określonych warunków formalnych.

W wyroku przedstawiono stan faktyczny bardzo zbliżony do Państwa sytuacji. Otóż spółka zakupiła od polskiego kontrahenta toluen, który jest wyrobem akcyzowym zharmonizowanym. Cena nabycia toluenu obejmowała także akcyzę, którą wcześniej uiścił kontrahent. W lipcu 2005 r. spółka dokonała eksportu wspomnianego powyżej toluenu. Następnie wystąpiła o zwrot zapłaconej akcyzy na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Spółka spełniła wszystkie te warunki, o których mowa w rozporządzeniu i ustawie. Jednak pomimo to urząd celny odmówił spółce zwrotu akcyzy. Uznał bowiem, że w świetle § 5 rozporządzenia zwrot akcyzy w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przysługuje jedynie podmiotowi, który zapłacił akcyzę na terytorium Polski, działając w charakterze podatnika (tj. zapłata podatku nastąpiła na rachunek urzędu, a nie kontrahenta, który uwzględnił podatek w cenie wyrobu). Naczelnik zaznaczył jednocześnie, że w przypadku sprzedaży toluenu podatnikiem był kontrahent spółki, nie spółka. Naczelnik uznał więc, że w opisanych okolicznościach spółka nie była uprawniona do zwrotu akcyzy.

Ani spółka, ani rozpatrujący jej skargę WSA w Warszawie nie zgodzili się ze stanowiskiem organu celnego. W świetle bowiem art. 60 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym do zwrotu akcyzy w związku z eksportem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest uprawniony podmiot, który zapłacił akcyzę od tych wyrobów na terytorium Polski. W związku z powyższym spółka podkreśliła, że pojęcie 'podmiot' jest szersze niż pojęcie 'podatnik'. W rezultacie na podstawie ustawy do zwrotu akcyzy jest uprawniony także podmiot, który uiścił akcyzę w cenie nabycia wyrobów, czyli spółka.

W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że: „W art. 60 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym określono, że do zwrotu podatku akcyzowego w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych jest uprawniony podmiot, który zapłacił akcyzę od tych wyrobów na terytorium RP. Zatem - zdaniem sądu - przepis rozporządzenia wykonawczego do ustawy, który ogranicza krąg uprawnionych do zwrotu jedynie do podatników podatku akcyzowego - jest niezgodny z art. 60 ust. 2 ustawy.

Reasumując, sąd uznał, że w omawianym stanie faktycznym spółka była uprawniona do zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego w Polsce”.

Podsumowując, należy stwierdzić, że jeśli Państwa spółka nabyła na terytorium Polski wyrób akcyzowy zharmonizowany, a w cenie nabycia tego wyrobu zawarta była akcyza, to w przypadku eksportu tych wyrobów spółka jest uprawniona do zwrotu akcyzy uiszczonej w cenie nabycia. Z wnioskiem musi wystąpić do naczelnika urzędu celnego, w załączeniu przedkładając określone przepisami wymagane dokumenty.

• art. 2 pkt 8, art. 60 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 666

• § 5, § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - Dz.U. Nr 74, poz. 674

Magdalena Jabłecka

ekspert w zakresie akcyzy

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA