| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jakie dokumenty uprawniają do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy z tytułu dokonanego eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Jakie dokumenty uprawniają do wystąpienia z wnioskiem o zwrot akcyzy z tytułu dokonanego eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Nabywamy w Polsce wyroby akcyzowe zharmonizowane. Zamierzamy je przeznaczyć głównie na eksport. Jakie dokumenty są wymagane, aby następnie wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy? Eksport tych wyrobów będzie dokonywany transportem kolejowym lub transportem drogowym w procedurze tranzytu. Czy taki zwrot w ogóle nam przysługuje?


RADA

Tak. Państwa spółce przysługuje zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy od przeznaczonych na eksport wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Muszą Państwo jedynie spełnić określone w rozporządzeniu wykonawczym warunki, przedstawić odpowiednie dokumenty. Stanowisko takie reprezentują również sądy administracyjne. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że Państwa firma dokonuje nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Nie podaje, jakiego rodzaju są to wyroby. Zatem nabywając w Polsce tego typu wyroby, firma jest zobowiązana zapłacić akcyzę. Następnie wyroby będą przeznaczone na eksport. Z tego tytułu Państwa firma chce później wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconej w Polsce akcyzy. Nie podają Państwo w pytaniu, czy są podatnikiem podatku akcyzowego, czy też nie.

Jest to o tyle ważna i kontrowersyjna kwestia, że organy celne stoją na stanowisku, iż podmiotowi, który nie jest podatnikiem akcyzy, zwrot akcyzy z tytułu wyeksportowania wyrobów nie przysługuje. Nie wynika to jednak bezpośrednio z przepisów prawa, co potwierdzają w wydawanych przez siebie wyrokach sądy administracyjne.

Jakkolwiek by rozpatrywać te kwestie, zwrot akcyzy podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje.

Z przepisu art. 60 ust. 1 ustawy o akcyzie wynika, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu.

Zwrot przysługuje również w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwrotowi nie podlega jedynie akcyza od dostaw wewnątrzwspólnotowych i eksportu wyrobów oznaczonych znakami akcyzy.

Naczelnik urzędu celnego dokonuje weryfikacji wniosku, uwzględniając w szczególności dokumenty towarzyszące przemieszczaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy w państwach członkowskich lub eksport.

Ważne!

Zwrot akcyzy przysługuje z tytuł dostarczenia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona w Polsce. Zwrot przysługuje również w przypadku eksportu takich wyrobów z zapłaconą w Polsce akcyzą.

Przez eksport należy rozumieć wywóz wyrobów akcyzowych z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej potwierdzony przez graniczny urząd celny państwa członkowskiego, z którego dokonano faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

Kwestie dotyczące zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w przypadku eksportu tych wyrobów reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy od wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. W myśl przepisu § 5 tego rozporządzenia, w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zwrot akcyzy zapłaconej na terytorium kraju przysługuje podatnikowi, który:

• dokonał zapłaty akcyzy za wyroby akcyzowe zharmonizowane na terytorium kraju;

• dokonał eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z zapłaconą akcyzą;

• posiada dokument odprawy celnej SAD potwierdzający wywóz wyrobów z terytorium kraju poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej.

W przepisie § 6 ust. 2 cytowanego rozporządzenia określono dokumenty, które należy dołączyć (w szczególności) do wniosku o zwrot akcyzy:

• dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy na terytorium kraju;

• dokument SAD potwierdzony przez graniczny urząd celny;

• faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie eksportu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK