| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Sposób kwartalnego rozliczenia jest uzależniony od statusu podatnika. Jeśli podmiot jest małym podatnikiem VAT według ustawy o VAT, wówczas może on kwartalnie rozliczać VAT metodą kasową na podstawie deklaracji VAT-7K. Mały podatnik może również składać deklaracje kwartalne VAT-7K, nie wybrawszy metody kasowej, rozliczając VAT kwartalnie na zasadach ogólnych.

Ta definicja sprzedaży nie obejmuje swoim zakresem odpłatnie świadczonych usług czy dostaw towarów poza terytorium kraju. Oznacza to, że obrotu uzyskanego ze sprzedaży tych usług nie należy wliczać do limitu 1 200 000 euro (po przeliczeniu na złote), który warunkuje status małego podatnika. Sprzedaż usług opodatkowanych VAT poza terytorium Polski nie wpływa na status małego podatnika, wobec czego nie może spowodować jego utraty skutkującej obowiązkiem rozliczania VAT za okresy miesięczne (deklaracja VAT-7) lub za okresy kwartalne z obowiązkiem zapłaty miesięcznych zaliczek (deklaracja VAT-7D). Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w interpretacji indywidualnej Dyrektora IS w Poznaniu z 17 marca 2011 r. (sygn. ILPP4/443-87/11-2/EWW), który wyjaśnił, że:

(...) obrót osiągnięty z tytułu świadczenia poza terytorium kraju usług transportowych nie będzie stanowił sprzedaży w myśl art. 2 pkt 22 ustawy, w związku z tym nie należy wliczać go do wartości sprzedaży, której przekroczenie spowoduje, iż Zainteresowany przestanie być małym podatnikiem podatku VAT i będzie zobowiązany do płacenia miesięcznych zaliczek na podatek przy kwartalnym systemie składania deklaracji VAT.

Aneta Szwęch


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Kiedy warto wybrać kwartalne rozliczenie VAT w 2015 r.

Artykuł podpowiada kto może wybrać kwartalna metodę rozliczania podatku VAT oraz wskazuje zalety i wady trzech sposobów rozliczeń kwartalnych. Omawia zagadnie nie rozliczania VAT metodą kasową przez małych podatników, rozliczania VAT za okresy kwartalne przez małych podatników oraz przez pozostałych podatników. Tekst zawiera szereg praktycznych przykładów oraz wzór zawiadomienia o wyborze zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia.


Czytaj także na INFORFK:

Kiedy należy zgłosić wybór kwartalnego rozliczenia >>

W jakim terminie należy złożyć zawiadomienie o rezygnacji z metody kasowej >>

Mały podatnik w 2015 r. >>

Polecamy produkt: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK