| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży prenumeraty czasopism drukowanych

Obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży prenumeraty czasopism drukowanych

Zajmujemy się sprzedażą prenumerat czasopism naukowych, specjalistycznych z różnych branż, w formie dostaw wersji drukowanych (PKWiU 58.14.1). Prenumeraty te są opłacane przez naszych klientów z góry, np. na następny rok, półrocze bądź kwartał na podstawie pro formy. Fakturę sprzedaży wystawiamy w terminie 60 dni od dnia udostępnienia prenumeraty, a obowiązek podatkowy rozpoznajemy w dacie wystawienia tej faktury. Czy postępujemy prawidłowo?

Nie. W opisanej w pytaniu sytuacji, obowiązek podatkowy powstanie w momencie otrzymania przedpłaty za prenumeratę czasopism dostarczanych w przyszłych okresach, które obejmuje prenumerata. Zgodnie bowiem z treścią art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w sytuacji gdy przed wykonaniem usługi lub dokonaniem dostawy towaru podatnik otrzyma całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Te przesłanki są w tym przypadku spełnione, gdyż w ramach prenumeraty czasopism drukowanych prenumerator dokonuje zapłaty kwoty, która w całości stanowi wpła­tę na poczet dokonywanych na jego rzecz w terminie późniejszym dostaw egzemplarzy tych czasopism.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany kurierem

Należy podkreślić, że chociaż ustawodawca w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) ustawy o VAT uregulował w spo­sób szczególny powstanie obowiązku podatkowego, m.in. dla sprzedaży czasopism drukowanych (PKWiU 58.14.1), przepis ten nie może zostać w tym przypadku zastosowany, gdyż obowiązek podatkowy powstanie znacznie wcześniej - w związku z otrzymaniem z góry zapłaty za prenumeratę. Jeśli chodzi o wskazaną w pytaniu fakturę sprzedaży prenumeraty, to również nie jest ona wystawiana terminowo. W przypadku pre­numeraty, za którą zapłata otrzymywana jest jeszcze przed dokonaniem dostawy towaru, faktura powinna być wystawiana na zasadach określonych w art. 106i ust. 2 ustawy o VAT, czyli nie później niż 15. dnia mie­siąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 kwiet­nia 2014 r. (sygn. IPPP1/443-110/14-3/AP) czytamy:

Z analizy przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego w kontekście powołanych przepisów mających zastosowanie w niniejszej sprawie wynika, że w przypadku sprzedaży cza­sopism drukowanych (PKWiU 58.14.1) w formie prenumeraty:

  • obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, a więc w momencie otrzymania całości lub części zapłaty od kontrahenta za prenumeratę,
  • fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzy­mano całość lub część zapłaty od kontrahenta.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. b) i ust. 8, art. 106i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »