| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak dokumentować sprzedaż, gdy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej

Jak dokumentować sprzedaż, gdy przedsiębiorca nie ma kasy fiskalnej

Co do zasady, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż detaliczną towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powinien mieć zarejestrowaną kasę fiskalną i wydawać każdorazowo paragon. Na życzenie konsumenta, może dodatkowo wystawić fakturę VAT

Są jednak pewne wyjątki od ogólnego obowiązku posiadania kas rejestrujących. Pojawia się pytanie jak dokumentować sprzedaż gdy nie prowadzimy ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Osoby fizyczne, rozliczające podatek dochodowy na zasadach ogólnych są zobowiązane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a osoby fizyczne, które wybrały zryczałtowaną formę opłacania podatku dochodowego, mają obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Podmioty będące czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług muszą prowadzić dodatkowo ewidencję kwot obrotów oraz podatku należnego i podatku naliczonego, obniżającego podatek należny.

Polecamy: Podatki 2010

Ponadto przedsiębiorca zwolniony z obowiązku fiskalnego musi wiedzieć i pamiętać, że na żądanie nabywcy towaru bądź usługi będącego osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej ma obowiązek wystawienia, celem udokumentowania dokonanej sprzedaży faktury, jeżeli konsument jest podatnikiem podatku od towarów i usług (por. art. 106 ust. 4 ustawy o VAT) lub rachunku, jeżeli nabywający nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług (por. art. 87 § 1 ordynacji podatkowej).

Warto wiedzieć, że odmowa wystawienia faktury (rachunku) podlega karze grzywny. Zgodnie z art. 62. § 1 Kodeksu karno-skarbowego „kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych”.

Oczywiście może zdarzyć się sytuacja, że w danym momencie bądź miejscu sprzedaży (np. bazar) przedsiębiorca nie ma druków do wystawienia faktury (rachunku) bądź możliwości wydrukowania z komputera, ale zgodnie z przepisami ma obowiązek dopełnienia obowiązku wystawienia takiego dowodu sprzedaży w ciągu 7 dni od momentu żądania kupującego.

Polecamy: serwis VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »