Kto wystawia notę korygującą
REKLAMA
REKLAMA
NIE. Sprzedawca nie może poprawić błędnie wystawionej faktury poprzez wystawienie noty korygującej. Notę taką mogą bowiem wystawiać jedynie nabywcy towarów lub usług.
Stanowisko w podobnej sprawie zaprezentował NSA w Warszawie w wyroku z 17 listopada 2009 r., sygn. akt I FSK 1179/08, powołując się na § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (obecnie § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w tej samej sprawie; Dz. U. nr 212, poz. 1337 ze zm.).
REKLAMA
Porównaj: Konieczność pozyskania potwierdzenia korekty faktury VAT
Brzmienie wymienionych przepisów nie pozostawia wątpliwości co do tego, że ustawodawca powiązał prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z wykorzystywaniem nabytych przezeń towarów lub usług do wykonywania czynności opodatkowanych. Dopuścił również możliwość skorygowania dokumentu potwierdzającego nabycie takiego towaru lub usługi, precyzując jednak zarazem granice, w jakich korekta taka jest możliwa.
W przypadku rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym a jego odwzorowaniem w fakturze ustawodawca dopuścił możliwość skorygowania - w pewnych jednak tylko elementach - treści faktury po to, by dokument ten odzwierciedlał rzeczywisty przebieg dokonanej czynności.
Nota korygująca jest odpowiednikiem faktury korygującej. O ile jednak faktura korygująca jest wystawiana przez podatnika dokonującego dostawy lub wykonującego usługę, nota korygująca wystawiana jest przez nabywcę towaru lub usługi.
Orzeczenie NSA z dnia 17 listopada 2009 r., sygn. akt I FSK 1179/08
Zobacz: Jakie są skutki błędu na fakturze VAT
Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług ( Dz.U. z 2004 Nr 54 poz. 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat