REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędna skrócona nazwa podatnika na fakturze a prawo do odliczenia VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Błędna skrócona nazwa podatnika na fakturze a prawo do odliczenia VAT
Błędna skrócona nazwa podatnika na fakturze a prawo do odliczenia VAT

REKLAMA

REKLAMA

W obrocie fakturowym zdarzają się błędy w nazwach (firmach) podatników. W szczególności z uwagi np. na ograniczenia programów do fakturowania (limity znaków), zbyt długie nazwy są na fakturach skracane w sposób odmienny od skrótów zgodnych z prawem, czy podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R. Powstają w związku z tym wątpliwości czy tego typu błędy trzeba korygować i czy mają wpływ na prawo do odliczenia VAT.

Błąd w nazwie podatnika (nabywcy), polegający na umieszczeniu na fakturze niepełnej nazwy podatnika lub nazwy skróconej innej od nazwy skróconej zawartej w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, przy jednoczesnym wpisaniu prawidłowego numeru NIP podatnika i prawidłowym adresie jest jedynie wadą, która nie wyłącza możliwości prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostaje bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego. Nie można zatem stwierdzić, że wystawienie faktury w sposób opisany we wniosku pozbawia Wnioskodawcę prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z niej wynikającego. (...)

REKLAMA

Autopromocja

Zastosowanie opisanej wyżej nazwy odbiorcy na fakturach nie powoduje/nie będzie powodować błędu skutkującego koniecznością wystawienia not korygujących, gdyż nie wpływa to na prawidłowość tych dokumentów. W związku z powyższym faktury te mogą/będą stanowić podstawę do obniżenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego z nich wynikające.

Tak zinterpretował przepisy dot. podatku VAT Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 16 października 2018 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.629.2018.2.OS).

Polecamy: Komplet podatki 2019

Polecamy: Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długa firma (nazwa) podatnika na fakturze

O interpretację wystąpił podatnik (spółka komandytowa, której komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), który z uwagi na swoją formę prawną i przepisy art. 104 kodeksu spółek handlowych musi stosować dość długą nazwę (firmę).

Zgodnie z ww. art. 104 ksh firma (czyli nazwa) spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego lub kilku komplementariuszy oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Co prawda dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp.k.”. Ale jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna (np. spółka z o.o.), firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej z dodatkowym oznaczeniem „spółka komandytowa”. Nie wyklucza to zamieszczenia nazwiska komplementariusza, który jest osobą fizyczną.

Ponadto warto wskazać, że zgodnie z art. 434-435 kodeksu cywilnego:

1) Firmą (tj. nazwą pod jaką działa przedsiębiorca) osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, a oprócz tego do firmy można włączyć pseudonim, określenia wskazujące na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.

2) Firma (nazwa) osoby prawnej zawierać może:

-  określenie formy prawnej osoby prawnej (np. spółki handlowe stosują tu jako przepisy szczególne odpowiednie artykuły ksh), które może być podane w skrócie (obligatoryjnie),

- określenia wskazujące na przedmiot działalności, siedzibę oraz inne określenia dowolnie obrane (elementy fakultatywne).

- nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy (element fakultatywny).

Ogólnym zaleceniem dla firm jest też to, by nie wprowadzały w błąd i odróżniały się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców.

Już z tych przepisów wynika, że oprócz tzw. nazwy fantazyjnej (np. Fantazja), czy określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy (np. Handel Import Eksport), miejsce jej prowadzenia (np. Falęcin) - samo określenie formy prawnej (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa) może tak wydłużyć nazwę (firmę) przedsiębiorcy-podatnika, że czasem nie ma miejsca na jej wpisanie na fakturze.

Oczywiście przepisy dopuszczają skróty określeń wskazujących na formę prawną (np. sp. z o.o.) ale nie zawsze skrócenie firmy jest możliwe, zwłaszcza jeżeli wybraliśmy sobie długą nazwę fantazyjną.

Trzeba też zauważyć, że zarówno rejestrując się w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak i składając zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R), czy np. zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, trzeba podać zarówno nazwę pełną jak i skróconą.

W kontekście firmy spółki komandytowej, której komplementariuszem jest spółka z o.o. (te podmioty mają najczęściej problemy z długą nazwą) warto wskazać wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 12 października 2016 r., sygn. akt III AUa 2315/15. Sąd ten uznał za dopuszczalne użycie w obrocie nazwy spółki Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialności Spółki komandytowej z użyciem ustawowych skrótów i określenie jej jako Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe (...) Sp. z o. o. Sp. k..

Niektóre programy komputerowe do fakturowania mają ograniczenia odnośnie liczby znaków, które można wpisać w rubryce „nazwa nabywcy”. Stąd podatnicy często mają wątpliwości, gdy otrzymują od swoich kontrahentów faktury, na których widnieją ich niewłaściwie skrócone firmy. Wątpliwości dotyczą tego, czy taka faktura może uprawniać do odliczenia VAT i czy trzeba taką fakturę korygować.


Błędny skrót firmy na fakturze nie ma znaczenia dla odliczenia VAT

Zdaniem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażonym w ww. interpretacji jeżeli podatnik VAT otrzyma fakturę, na której umieszczono jego nazwę skróconą inną od nazwy skróconej zawartej w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, lecz na podstawie innych danych zawartych w fakturze, takich jak adres oraz NIP jest możliwa identyfikacja podatnika, to co do zasady nie ma problemu. Z tego powodu podatnik nie traci prawa do odliczenia VAT naliczonego na takiej fakturze, o ile spełnia zasadniczą przesłankę z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT (wykorzystywanie nabytych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych) i nie spełnia przesłanek negatywnych z art. 88 ustawy o VAT. W tych negatywnych przesłankach nie ma wymienionej sytuacji wpisania na fakturze błędnego skrótu firmy podatnika.

Co więcej zdaniem organu podatkowego nie ma konieczności w takim przypadku wystawienia not korygujących i takie faktury, gdzie jedynym błędem jest niewłaściwy skrót firmy podatnika uprawniają do odliczenia VAT.

Takie stanowisko organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Nie wynika ono stricte z obowiązujących przepisów, które być może powinny być doprecyzowane ale pozostaje w zgodzie z najważniejszymi zasadami odliczania VAT. Z pewnością bezpieczniej jest wymagać od kontrahentów stosowania tego skrótu swojej firmy, który został zgłoszony w VAT-R, czy dokumentach rejestracyjnych do KRS. Dobrze jednak wiedzieć, że błędnie skrócona nazwa nie dyskwalifikuje, zdaniem organów podatkowych faktury w kontekście odliczenia VAT.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA