REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wystawić korektę faktury, a kiedy notę korygującą?

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Kiedy wystawić korektę faktury, a kiedy notę korygującą? /shutterstock.com
Kiedy wystawić korektę faktury, a kiedy notę korygującą? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przy wystawianiu faktur bardzo często zdarzają się pomyłki, które koniecznie należy skorygować. Do skorygowania tych błędów służą dodatkowe faktury korygujące lub noty korygujące. Oba rodzaje dokumentów korygujących należy poprawnie rozróżniać.

Notę korygującą może wystawić tylko nabywca, w celu poprawienia błędów występujących na otrzymanej fakturze od sprzedawcy. Błędy mogą dotyczyć tylko i wyłącznie elementów opisowych faktury, czyli nie mogą mieć wpływu na wartość kwoty i podatku. Za pomocą noty korygującej można poprawić błędy takie jak, np. numeru NIP, data sprzedaży lub odbioru towaru, data płatności.

Autopromocja

Natomiast faktura korygująca (odwrotnie do noty korygującej) dotyczy błędów związanych z wartością kwoty i z podatkiem. Faktura korygująca charakteryzuje się tym, iż można nią poprawić wszystkie błędy - nawet te, które poprawia się za pomocą noty korygującej. Dodatkowo błędy, jakie można poprawić za pomocą faktury korygującej, są dzielone na dwa rodzaje. Pierwsze błędy dotyczą poprawy danych formalnych, zaś drugie pozycji faktury.

W związku z powyższym nota korygująca ma pewne ograniczenia co do możliwości dokonania korekt określonych błędów, czyli zupełnie odwrotnie do faktury korygującej.

Wymogi formalne

Każdy z omawianych dokumentów musi spełniać wymagania formalne odnoszące się do jego treści. Oznacza to, że wymienione wyżej rodzaje dokumentów korygujących muszą posiadać obowiązkowe elementy danych, które przedstawia poniższa tabela:

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kwestia wymogów formalnych dotycząca treści faktury korygującej związana jest z koniecznością przekazania informacji dla kontrahenta - powód wprowadzonych korekt.

Uwaga!
Korekta może być wystawiona z powodów niepoprawnych informacji rachunkowych, obliczeniowych (wówczas należy wrócić do okresu, w którym została wystawiona faktura z błędami).

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Potwierdzenie odbioru

Oba omawiane dokumenty korygujące wymagają potwierdzenia otrzymania ich przez kontrahenta.

Wystawienie noty korygującej przez nabywcę to jedno, jednakże potwierdzenie odbioru przez wystawcę faktury (sprzedawcę), to drugie. Nabywca dokonujący korekty drobnych błędów (umieszczonych na otrzymanej fakturze od sprzedawcy) poprzez wystawienie noty korygującej, musi dodatkowo przesłać ją do sprzedawcy w celu potwierdzenia (zaakceptowania). Tak więc, wystawiając notę korygującą, nabywca bezwzględnie musi uzyskać zgodę wystawcy faktury – według art. 106k ust. 2 ustawy o VAT . Przepisy nie regulują formy takiej akceptacji, co oznacza, że termin, jak i forma akceptacji mogą być dowolne. Jak wiadomo ze wcześniejszych artykułów nota korygująca to dokument umożliwiający nabywcy poprawę drobnych błędów formalnych, takich jak: dane osobowe nabywcy, numer faktury, daty zapłaty itd. Oczywiście wystawiana jest przez nabywcę danego towaru/usługi. Wszystkie inne błędy poprawiane są fakturą korygującą wystawianą przez sprzedawcę.

Czy nota korygująca powinna być podpisywana przez wystawcę faktury, a więc sprzedawce?

 

 

Autopromocja

Wystawienie noty korygującej przez nabywcę to jedno. Jednakże nie jest to wystarczające, dodatkowo nabywca musi przesłać wystawioną notę do sprzedawcy, aby ten potwierdził ją.

Przepisy prawa jasno określają, iż nota korygująca powinna być zaakceptowana przez podmiot, który wystawił daną fakturę – art. 106k ust. 2 ustawy o VAT. Po dokonaniu jej korekty poprzez notę, musi być ona zaakceptowana. W przepisach prawa nie ma narzuconej formy akceptacji, co oznacza, że termin, jak i forma akceptacji mogą być dowolne. Po akceptacji noty korygującej przez sprzedawce,  powinna zostać ona podpięta pod pierwotną fakturę.

Natomiast w kwestii faktury korygującej, sytuacja wygląda nieco inaczej. W tym przypadku potwierdzenie otrzymania dokumentu korygującego jest uzależnione, od danych których korekta dotyczy. Jeśli tematem zainteresowania jest podatek VAT, a dokładnie obowiązek jego podwyższenia przez sprzedawcę, to korekty trzeba dokonać bez względu na to, czy kontrahent potwierdzi otrzymanie tejże faktury. Natomiast jeśli mowa o obniżeniu podatku VAT, to w tym przypadku podatnik musi zostać poinformowany o zaistniałej sytuacji, co więcej, musi to się odbyć przed końcem terminu złożenia deklaracji, za okres dotyczący danej faktury.
Ponadto, w ustawie o VAT zawarte są informacje dotyczące sytuacji, w jakich potwierdzenie otrzymania faktury korygującej nie jest konieczne. Są to faktury dotyczące eksportu towarów oraz WDT, dostawy towarów  dla których krajem opodatkowania nie jest Polska, sprzedaż energii, usług telekomunikacyjnych.

Reasumując, nie wolno wystawiać noty korygującej, gdy mamy do czynienia ze zmianą kwot na fakturze. Nota korygująca daje mniej możliwości niż faktura korygująca. Tylko faktura korygująca daje możliwość poprawy błędów dotyczących właściwie wszystkich pozycji na fakturze.

Autor: Magda Okroj i Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  REKLAMA